boj s covid-19

Vláda rozhodla o nákupní době pro seniory. Uvolnila další opatření

Tisková konference k povinnému nošení roušek
Zdroj: TV Nova
Pondělní tisková konference vlády
Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
11.5. 2020 16:17

V průběhu neděle v Česku přibylo 28 případů Covid-19. Od pondělí platí nová uvolnění stávajících omezení. Do škol se vrátili studenti, otevřely se restaurace i galerie. Situace se v Česku vyvíjí nadmíru dobře, takže se vláda rozhodla zrychlit uvolňování dalších opatření. Roušky lidé na veřejnosti budou moci odložit již 25. května. Vláda jednala i o nákupní době pro seniory, rozhodla se jim ale zatím ponechat vyhrazené hodiny v obchodech.

Hlavní události

- V Česku je 8176 nakažených koronavirem, 233 pacientů je hospitalizovaných. Z nákazy se uzdravilo již 4711 lidí a 282 jich zemřelo

- V pondělí byla spuštěna další vlna uvolnění dosavadních opatření. Znovu je tak možné zavítat ke kadeřnici nebo do restaurace. Podrobný přehled najdete v tomto článku

- Policisté a strážníci budou mít nově pravomoc udělit pokutu až 10 tisíc korun každému, kdo nebude dodržovat nařízená opatření

- Od 25. května už na veřejnosti lidé nebudou muset nosit roušky, musí ale dodržovat odstupy

- V Rusku stále roste počet nakažených, během jediného dne tam přibylo přes 11 tisíc nových případů

- Ve světě je více než 4,1 milionu nakažených koronavirem

 

V pondělí odpoledne zasedla vláda, aby projednala mimo jiné pravidla nošení roušek či otevírací dobu pro seniory. Po skončení jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že roušky se na veřejnosti nebudou muset nosit od 25. května, lidé ale musí dodržovat odstupy dva metry a více. Ve vnitřních prostorech opatření nadále platí.

 

On-line reportáž

Epidemie Covid-19

22:46

Úmrtnost ve Spojených státech

Počet mrtvých pacient s Covid-19 ve Spojených státech překročil hranici 80 tisíc. Během dneška přibylo přes 600 nových úmrtí.

22:33

Bílý dům se na twitteru pochlubil, že provádí nejvíc testů ze všech zemí na světě

21:58

Vynucování pravidel v Nigérii

V Nigerii vláda vynucuje dodržování opatření přijatých kvůli šíření koronaviru svérázným způsobem. Dva hotely, které porušily nařízení, nechala zbourat. Jejich majitelé byli zatčeni.

 

Vláda zároveň schválila další výjimky v (ne)nošení roušek, a to už od zítřka. Týká se to například logopedů, studentů a dalších účastníků přijímacích zkoušek a řízení. Výjimka už nyní platí pro děti v mateřských školách, autisté, děti do dvou let a některé další.

 

Vláda projednávala i nákupní dobu pro důchodce, zatím se rozhodla jim vyhrazené hodiny v obchodech ponechat. Termín zrušení tohoto opatření ministr zdravotnictví ještě neohlásil, vláda o tom bude ještě diskutovat.

 

Už v pondělí se Češi alespoň částečně vrátili do běžného života. Otevřely se další provozovny a lidé si mohou znovu zajít ke kadeřnici, holiči nebo na masáž. Znovu se otevřely také restaurační zahrádky, muzea, galerie, hrady a zámky a venkovní prostory jsou znovu k dispozici sportovcům za účelem tréninku.

 

 

Více pravomocí pro policisty

Prezident Miloš Zeman v pondělí 11. května podepsal zákon, který dává policistům a strážníkům nové pravomoci ohledně postihů za nedodržování nařízených opatření. Nově budou mít právo udělit tomu, kdo nebude respektovat nařízení, která mají zabránit dalšímu šíření koronaviru, na místě pokutu i 10 tisíc korun. Potvrdil to mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška s tím, že zákon bude platný od okamžiku, kdy ho vláda vyhlásí.

 

Situace v zahraničí

Spojené státy zůstávají na špičce žebříčku v počtu případů Covid-19. V zemi je více než 1,3 milionu nakažených. S velkým odstupem USA následuje Španělsko a Velká Británie, která se v počtu případů aktuálně vyrovnává Itálii. V obou zemích je zhruba 219 tisíc nakažených. Rusko zůstává na pátém místě. Země eviduje téměř 210 tisíc případů a 1915 úmrtí spojených s Covid-19.

 

Restaurace znovu otevřely své zahrádky. Toto uvolnění kvitují s povděkem také štamgasti:

 

Od 25. května se Češi na veřejnosti obejdou bez roušek:

 

K uvolňování plošných opatření se vyjádřil také koordinátor epidemiologického týmu Rastislav Maďar:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz