tisková konference

Nový PES bude příští týden. Blatný chce prodloužit nouzový stav

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:36
13.1. 2021 14:21
Téma:

Vláda Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne mimořádně sešla. Ministr zdravotnicví Jan Blatný (za ANO) řekl, že se nyní dokončuje upravený PES. Nová verze by měla být začátkem příštího týdne.

Podle Blatného se v těchto dnech dokončuje upravená verze protiepidemického systému, finální jednání proběhne v pátek. "Konečná verze by měla být připravena začátkem příštího týdne," řekl Blatný. Ministr chce úpravy nejdříve představit vládě a zdravotnímu výboru Poslanecké sněmovny.

 

Ministr se vyjádřil také k situaci ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ), o které jsme informovali v tomto článku. V SZÚ měli podle zjištění webu SeznamZprávy přednostně očkovat své zaměstnance a jejich příbuzné.

 

"V případě, že by opravdu ve Státním zdravotním ústavu nebyla respektována prioritizace očkováním tak, jak je určená, vyvodím z toho důsledky, včetně osobní zodpovědnosti těch lidí, kteří by s tím byli spojováni. Povolám si ředitele SZÚ a budu po něm požadovat vysvětlení," řekl Blatný. Schůzka by se měla uskutečnit ve čtvrtek nebo v pátek. 

 

Vláda ve středu vzala na vědomí metodický pokyn ministerstva k očkování. Povinné bude hlášení naočkovaných ten samý den a evidence počtu vakcín.

 

Ministr zdravotnictví řekl, že vládu požádá o prodloužení nouzového stavu. Neočekává totiž, že by Česko brzy přešlo do stupně PES, který by nouzový stav nevyžadoval. Nyní platí do 22. ledna.

 

Zpřísňovat opatření ministr nechce. Věří, že počty nově nakažených budou dále klesat. V hospitalizacích se totiž zlepšení projeví nejdříve za týden. Ministr uvedl, že vláda příští týden projedná změny v sortimentu, který se může prodávat

 

 

Premiér Andrej Babiš ve středu odpoledne informoval, že v Česku je v současné době naočkováno až 75 tisíc lidí. "Aktuální stav naočkovaných lidí v ČR je 61 474. Ale protože je tam časový posun mezi aplikací a nahlášením, odhadujeme s profesorem Ladislavem Duškem a ministrem Janem Blatným, že jde přibližně o 70 až 75 tisíc lidi, kteří už byli u nás naočkováni," uvedl Babiš na Twitteru.

 

Ministr Blatný k systému očkování proti koronaviru:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Na záznam tiskové konference, se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz