MINISCHENGEN

Bez testů a kontrol do okolních států a Maďarska? Hamáček odhalil termín

Roman Dolejský
Roman Dolejský
19.5. 2020 11:58
Téma:

Česká republika a Rakousko mají stejný zájem na cestování bez omezení, uvedl v úterý ministr zahranicí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo zahraničí bude jednat i se Slovenskem a Maďarskem. Podle Hamáčka směřují státy střední Evropy k tomu, aby se vrátily do stavu před koronavirem kolem 15. června.

“S Rakouskem jsme si potvrdili zájem, abychom do půlky června otevřeli naše hranice nejen z ekonomických důvodů, ale i pro turisty. Mělo by se směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tedy že do sousedního Rakouska půjde cestovat bez testů,“ řekl  na úterní tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

Podobný model nabídl i Slovensku. "Věříme, že v půlce června by mohl vzniknout takový Minischengen, tedy cestování bez kontrol, testů i karantény," doplnil Petříček.

 

 

Ministerstvo zahraničí chce přizvat také Maďarsko, vykazuje podle něj velmi dobrá čísla, co se koronaviru týče. "V druhé polovině příštího týdne finálně potvrdíme přesné datum, kdy dojde k otevření hranice," prohlásil Petříček.

 

Jednání jsou naplánovaná i s ostatními sousednímu státy. Česko se zůčasní videokonference pořádané Německem se všemi jeho sousednímu státy. Podle Petříčka je třeba také dořešit technické detaily a vztah ke třetím zemím, hlavně těm, kde je hrozba koronaviru ještě vysoká.

 

 

Podobně se vyjádřil na své úterní tiskové konferenci také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj Česko, Rakousko, Německo, Slovensko a Maďarsko směřují k tomu, aby se situace na hranicích těchto zemí vrátila do předkoronavirové situace kolem 15. června.

 

"V pondělí se vláda dohodla, že ministerstvo vnitra předloží do příštího pondělí materiály, které by umožnily přejít na namátkové kontroly na hranicích, otevřelo by se více hraničních přechodů," řekl Hamáček.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz