Testy pro horníky

Armáda vyrazila do Dolu Darkov. Na Covid-19 testují tisíce lidí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 23. 5. 2020
Téma:

Plošné testování zaměstnanců karvinského Dolu Darkov pokračuje. Na testech se podílí dokonce i armádní jednotky, které dle informací na twitteru Armády ČR do sobotních 15 hodin otestovaly zhruba tisícovku lidí. Testování však zdaleka není u konce a víkendová těžba kvůli němu poběží jen v omezeném provozu. Hygienici tu evidují už 153 nakažených.

Nákaza se v Dole Darkov, který náleží karvinské společnosti OKD, nadále šíří. Aktuální čísla dle hygieniků hovoří o 153 lidech pozitivních na Covid-19. Jedná se o darkovské zaměstnance, ale i jejich rodinné příslušníky. Oproti pátečnímu večeru přibylo dalších 6 nakažených. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavly Svrčinové s největší pravděpodobností přibydou další.

 

Všechny testy totiž ještě nejsou vyhodnocené. Plošné testování zaměstnanců Dolu Darkov potrvá prý do pondělka. Jen v pátek hygienici odebrali na 280 vzorků. V průběhu dneška byl odebrány další stovky. Na testování se podílí i šest armádních odběrových týmů.

"Do Karviné jsme poslali posily. Plošné testování zaměstnanců Dolu Darkov je od rána v plném proudu. Šest našich odběrových týmů na místě pomáhá záchranářům. Společně jsme otestovali skoro tisíc lidí. Zítra pokračujeme. Pomáháme tam, kde je potřeba," napsala Armáda ČR na svůj twitter.

 

Podle mluvčí OKD Nadi Chattové podléhá testování pečlivé organizaci. Do pondělí chtějí hygienici otestovat zhruba 1600 zaměstnanců Darkova. Čas, kdy se mají na vlastní testování dostavit, se podle Chattové horníci dozvídají den předem. Na jiné pracoviště se nikdo z nich nepřesunul a společnost zkrátila čtyřsměnný provoz na třísměnný a zkrátila horníkům pracovní dobu tak, aby se na jednotlivých šichtách nepotkávali.

 

V karvinských dolech celkem pracuje zhruba 8400 lidí. Nákaza se v Dole Darkov začala šířit minulý týden a počátkem následujícího týdne hygienici začali s plošným testováním, kdy odebrali zhruba 800 vzorků od tamních zaměstnanců. Řada testovaných horníků přitom nevykazovala žádné příznaky. Nárůst nakažených hygienici očekávají hlavně mezi členy jejich rodin.

 

Krajský hejtman Ivo Vondrák (ANO) je v případě, že se nákaza začne dál šířit, připraven přijmout nezbytná opatření. "Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," řekl Vondrák.

 

Galerie: Testování v Dole Darkov

1
/
4
Zdroj: Armáda České republiky
Testování v Dole Darkov - 1

TN.cz