cestování

Dvě země vyřadily Česko ze seznamu bezpečných zemí, vyžadují 14denní karanténu

Do Lotyšska a Estonska můžeme znovu cestovat bez omezení
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 25. 7. 2020
Téma:

Lotyšsko a Estonsko se rozhodly vyřadit Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených musí Češi při vstupu do těchto zemí podstoupit karanténu. Švédsko oproti tomu bude zařazeno na seznam bezpečných zemí.

Podle ministerstva zahraničí bude Česko přeřazeno ze seznamu bezpečných zemí v Lotyšsku a Estonsku. "Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených v Česku nás pobaltské země opět vrátily na seznam těch států, jejichž občané musí při vstupu na území podstoupit 14denní karanténu," vysvětluje ministerstvo.

 

Pobaltské země aktualizují své seznamy vždy na konci týdne. "Komplikací je, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle kterého ostatní státy zařazují či vyřazují ze svých „bezpečných“ seznamů. Někteří mají tu hranici na 10 případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU," vysvětlil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

 

I Česká republika upravila svou mapu bezpečných zemí. Nově bude mezi "zelené" země zařazeno Švédsko s výhradou Švédů, kteří cestují do ČR za prací. Zaměstnavatelé budou muset od pondělí vyžadovat negativní test na Covid-19.

 

 

To samé se bude týkat pracovníků, kteří budou do ČR přijíždět z Lucemburska. Testy již musí vyžadovat zaměstnavatelé pracovníků z Bulharska, Rumunska a Portugalska.

TN.cz