Sporný lék

EU se bojí ruské vakcíny. Na 38 testovaných 144 nežádoucích účinků

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
12.8. 2020 15:25
Téma:

Zájem o ruskou vakcínu proti koronaviru už projevilo 20 zemí, mezi nimi Indie, Brazílie, Mexiko nebo Saúdská Arábie. Odborníci ale varují, že není dostatečně testována a má řadu vedlejších účinků. Vyvinutí látky v úterý oznámil prezident Vladimir Putin.

Že by ruskou vakcínu povolila na svém území Evropská unie není příliš pravděpodobné. Rusové ji totiž zatím netestovali na dostatečném množství dobrovolníků. Ruská hlava státu ale účinnosti vakcíny věří natolik, že údajně jí nechala naočkovat vlastní dceru.

 

Ruský web Fontanka informoval, že po první injekci měla Putinova dcera tělesnou teplotu 38°, po druhé dávce vakcíny ale už jen 37. "Cítí se dobře, protilátky jsou vysoké. Vím, že to funguje docela efektivně, vytváří stabilní imunitu a opakuji, že prošel všemi nezbytnými kontrolami," vyjádřil se k léku i stavu své dcery ruský prezident.

 

Anketa

Nechali byste se očkovat proti koronaviru?

Hlasovalo 326 lidí.

Některá tamní média ale nejsou tak optimistická. Ruské epidemiologické středisko Gamalea zaznamenalo u 38 testovaných pacientů 144 nežádoucích účinků vakcíny. Většina prý nakonec odezněla. Takový počet testovaných lidí je podle odborníků příliš malý na to, aby mohl potvrdit účinnost léku. Výzkum navíc trval jen 42 dní.

 

Známé není ani to, jak dlouho by mělo očkování působit. "Nebyly provedeny žádné klinické studie," varují odborníci. Frekvence výskytu vedlejších účinků je navíc dle jejich slov alarmující.

 

 

Dobrovolníci po očkování trpěli otoky, bolestí, horečkou a svědění v místě vpichu. Často byli po podání léku malátní, trápila je svalová slabost, snížená chuť k jídlu, bolesti hlavy, průjem, bolest v krku, výtok z nosu a ucpaný nos.

 

Lék také dle zjištění odborníků není vhodný pro děti a důchodce. Jak by působil na těhotné ženy není známo.

 

 

Při jeho použití je prý třeba opatrnost, pokud pacient trpí onemocněním ledvin či jater, diabetem, epilepsií, onemocněním kardiovaskulárního systému, autoimunitním onemocněním, případně je náchylný k alergickým reakcím či atopickým ekzémům.

 

Podle vyjádření prezidenta Putina by hromadná výroba vakcíny proti koronaviru měla v Rusku začít v blízké budoucnosti. Očkování zatím nebude povinné.

TN.cz