Hodnocení politiků

Kdo nejvíce obstál při koronakrizi? U Čechů vyhrál Hamáček. ANKETA

Andrej Babiš a Jan Hamáček
Zdroj: TV Nova
Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci vlády
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Ministři vlády Andreje Babiše i samotný premiér v nejtěžší fázi epidemie koronaviru podle české veřejnosti uspěli. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu zveřejnila agentura STEM. Nejpozitivnější hodnocení, 70 %, si odnesl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Těsně za tím následuje premiér Andrej Babiš.

V případě Hamáčka hodnotí jeho práci během krize velmi dobře 21 % oslovených, spíše dobře pak 49 %. Práci premiéra Babiše hodnotila velmi dobře čtvrtina respondentů, spíše dobře pak 40 % dotázaných. Dobré hodnocení si odnesl také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jehož práci spíše dobře či velmi dobře hodnotilo dohromady 60 % dotázaných.

 

"Práce ministryně financí Aleny Schillerové a ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je již občany hodnocena rozporněji, mírně nadpoloviční většina (shodně 53 %) ji hodnotí pozitivně, necelá polovina je ovšem kritičtější (43 %, resp. 42 %). V případě Karla Havlíčka, který řídí ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy, je pozitivních hodnocení přesně 50 %, negativních 34 % a 16 % dotázaných jej nezná," uvedli výzkumníci z agentury STEM.

 

Anketa

Kdo podle vás nejvíce obstál při řešení koronavirové krize?

Hlasovalo 626 lidí.
Rozdílné hodnocení si pak politici odnesli podle toho, jak lidé sami vnímali to, jak na ně koronavirová krize dopadla. Z oslovených zvládlo 55 % krizi spojenou s mimořádnými opatřeními celkem bez problémů, 35 % dotázaných zaznamenalo menší problémy a pro 11 % oslovených to byla zátěžová situace.

 

Zatímco především premiéra Babiše hodnotili lidé obdobně bez ohledu na to, jak krizi sami pocítili, nejvíce rozporuplně vnímali ministryni financí Schillerovou.

 

"Mezi lidmi, kteří celkem hladce zvládají opatření proti koronavirové epidemii, poměrně jasně převažují pozitivní hodnocení ministryně financí (55 % vs. 39 %). Naopak u těch, kteří mají v současné situaci větší problémy, jsou pozitivní hodnocení jasně v menšině (35 % vs. 61 %)," dodal STEM.


 

Hamáček uspěl napříč politickým spektrem

STEM také porovnával, jak politiky hodnotili voliči různých stran. Nejlépe z toho vyšel Jan Hamáček. Ten je zároveň předsedou ČSSD a pozitivně jej vnímalo 92 % voličů sociální demokracie. Hamáček uspěl i u voličů hnutí ANO (84 %) i komunistů, kteří vládu tolerují (80 %).

 

Podobného výsledku dosáhl ale i mezi voliči KDU-ČSL, STAN a TOP 09, kde jej dohromady pozitivně hodnotilo 76 % oslovených, ale i u voličů Pirátů a ODS, kde bylo shodně 63 % oslovených přesvědčeno, že si v krizi počínal velmi nebo spíše dobře. Hamáček neuspěl jen u voličů SPD, kde jej pozitivně hodnotilo jen 45 % dotázaných.

 

 

"Hodnocení premiéra Andreje Babiše je již rozpornější, i když jej většinou pozitivně oceňují (kromě stoupenců ANO) také sympatizanti KSČM, ČSSD a SPD," dodává agentura.

 

Výzkum probíhal od 22. května do 1. června na vzorku 1 086 respondentů, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru.
 

GALERIE: Hodnocení klíčových osobností vlády zapojených do řešení koronavirové krize

1
/
3
Zdroj: STEM
Hodnocení klíčových osobností vlády zapojených do řešení koronavirové krize - 1

TN.cz