rakovina

Malé Kačence zničil život nádor na mozku... Pomůžete jí?

Kačenka s maminkou
Zdroj: archiv
Téma:

Kačence Koutské je šest roků. Narodila se jako naprosto zdravé a krásné dítě. Vše se změnilo v březnu 2012. Lékaři jí našli lalok na ledvině a také nádor na mozku.

Ten osudný den začalo pro rodinu peklo. Vysoká horečka a veliké bolesti břicha děvčátko zcela ochromily. V jedné středočeské nemocnici si s Kačenkou nevěděli rady. Navíc začala upadat do bdělého bezvědomí.
 

V takovém stavu byla propuštěna z nemocnice domů. Vyděšení rodiče ji tehdy odvezli do pražské nemocnice v Motole, kde ihned putovala na sál. Kačence tam provedli dezinvaginaci a diagnostikovali jí zvětšený lalok na jedné ledvině a nález v podobě progresivně rostoucího gliomu (nádoru) v mozku.
 

Když se holčička vrátila domů, bylo to již jiné dítě. Polovina jejího těla byla ochrnutá, učila se znovu chodit i mluvit, zkrátka znovu žít. Jenže vyhráno stále nemá.
 

Její nemocná ledvina by potřebovala chirurgický zásah. Bohužel to musí počkat. Je před ní totiž nevyhnutelná operace mozku, protože gliom si "žije svým vlastním životem" a stále roste.
 

Jde o velmi náročný zákrok i pro dospělého, natož pro šestiletou dívenku s vahou kolem 16 kilogramů. V říjnu tohoto roku se mu podrobí.
 

GALERIE: Kačenka z Ratenic

1
/
14
Zdroj: Archiv rodiny
Kačenka z Ratenic - 1

 

Markéta, maminka Kačenky je nyní čtvrtým měsícem na mateřské. Tatínek, Jaroslav pracuje v Praze jako zaměstnanec České pošty. Peněz opravdu mají poskrovnu, protože Jaroslav ze svého nízkého platu "táhne" celou rodinu. Dům, v němž všichni bydlí, by potřeboval zásadní rekonstrukci, Kačenka postrádá svůj vlastní pokoj, jenže… to si prozatím opravdu nemohou dovolit.
 

Co je však daleko horší, je fakt, že rodiče malé dívky momentálně nemají prostředky ani na tolik potřebné pomůcky, které by nyní natož po operaci měla mít.
 

Matka je v neustálém celodenním zápřahu, protože děvčátko potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči. Navíc se teď musí starat ještě o čtyřměsíční miminko. Rozhodně by k sobě potřebovala asistentskou výpomoc. Už nyní by Kačka potřebovala speciální terapii, aby se odstranily následky po ochrnutí. Ideální by byla hipoterapie (terapie s koňmi) a plavání, jenže ona navíc trpí panickým strachem z vody. Existují samozřejmě kurzy, kde by jí mohli pomoci, ale snaha opět zadrhává na nedostatku peněz.
 

To dítě by toho potřebovalo bezesporu mnohem, mnohem víc. Tohle je jen několik základních příkladů toho nejnutnějšího. Ke všemu nyní nikdo nedokáže odhadnout, jak na tom bude po operaci v říjnu, kdy jí navíc zřejmě čeká radioterapie. Pokud vše půjde podle ideálního scénáře, mohla by Katka dojíždět 8 kilometrů od domova do speciální školy. Ale je tu další komplikace, vzhledem k její diagnóze musí mít doprovod.
Každému je jasné, že na jednu mladou rodinu je tato zátěž dlouho neudržitelná.
 

Pokud vás příběh Kačenky dojal, můžete pomoci i vy. Jak? Ozvěte se rodině na mail jarda.koutsky@seznam.cz a domluvte se s rodiči.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
sta TN.cz