Boj s Covid-19

Letní tábory by se mohly podle Babiše konat už od července

Andreje Babiše v exkluzivním rozhovoru - 2
Zdroj: TV Nova
Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Martin Klícha
Publikováno 3. 5. 2020
Téma:

Vláda chystá další pomoc pro podnikatele. Za ty, které postihla koronavirová krize, chce ve vymezené době platit až polovinu nájmu. Ministr školství Robert Plaga dokončil manuál pro základní a střední školy i školky. Premiér Andrej Babiš uvedl, že by se mohly letní tábory konat už od července, alespoň tak by to sám preferoval.

- Hygienici v Česku evidují celkem 7781 případů, 308 lidí je s Covid-19 hospitalizováno. Z nemoci se uzdravilo 3587 lidí a 248 jich zemřelo. Celkem bylo provedeno 257 678 testů

- Ministr školství Robert Plaga spolu s dalšími ministry a odborníky vypracoval manuál, kterým se od 11. května budou řídit základní a střední školy a školky. Jak bude výuka probíhat, se dočtete zde

- V průběhu soboty počet nově nakažených v Česku znovu klesl. Přibylo pouhých 18 případů, podle odhadů ministerstva zdravotnictví bude na konci května 8500 nakažených

- V Evropě je více než 140 tisíc nakažených, tedy nejvíce ze všech kontinentů. Stejně jako v Česku, i ve Švédsku epidemie slábne, tamní reprodukční číslo kleslo pod 1,0

- Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček by chtěl od července otevřít hranice do zemí sousedících s Českem. Připouští, že je třeba věnovat pozornost situaci v Německu a že nejkomplikovanější zřejmě bude jednání s Polskem

 

Premiér Andrej Babiš ve speciálu Televizních novin uvedl, že musíme být v rozvolňování bezpečnostních opatření velmi opatrní, o dalším urychlování se ale zatím na vládě nemluví. Stěžejní bylo podle něj v boji s koronavirem to, že vláda zavedla nošení roušek, že byla připomínána hygiena a že se podařilo izolovat starší generaci, která je nejohroženější skupinou.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj s koronavirem

22:51

Podpora české ekonomiky

Premiér v neděli vyzval Čechy, aby pomohli zejména domácí ekonomice a pořizovali české výroby. "Toto je strašně důležité. Důležité pro budoucnost naší ekonomiky a naší budoucnost, toto kdyby se povedlo a vy všichni byste utráceli peníze hlavně za české zboží, tak by to bylo skvělé," sdělil Andrej Babiš.

22:18

Aktuální situace v Česku

Počet vyléčených a aktivních případů v souvislosti s Covid-19

21:53

Aktuálně z ministerstva zdravotnictví

Podle ministerstva zdravotnictví je v aktuálně Česku aktuálně 3935 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Lékařskou péči potřebuje 308 lidí.

 

Babiš hovořil také o otevírání hranic. Zatím se dá podle něj vyjet jen do Rakouska, restaurace a hotely ale zatím nejsou otevřené. Z Česka se dá letět do Běloruska, Bulharska a Ukrajiny. Možnost vycestování Čechů do zahraničí není vládní priorita. "V současné chvíli to neřešíme," reagoval premiér.

 

Řeší se ale letní tábory pro děti, Andrej Babiš by byl rád, kdyby mohly děti na tábory už v červenci. Podle některých epidemiologů by byl vhodnější srpen.

 

Další vlny EET byly kvůli krizi, kterou vyvolal boj s koronavirem, odloženy. Podle Babiše by mohlo zavádění EET počkat až do Vánoc.

 

Na celý rozhovor s premiérem Andrejem Babišem ve speciálu Televizních novin se můžete podívat zde:

 

"Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí – Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem. Co se týká Německa, jde z našich sousedů o nejpostiženější stát a musíme dávat velký pozor, jak se tam situace bude vyvíjet," zveřejnil Tomáš Petříček na svém blogu.

  

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga v sobotních Televizních novinách uvedl, že avizovaný manuál pro provoz škol a školek je již ředitelům k dispozici. Pravidla jsou prý přehledná a v praxi proveditelná. Plaga zdůraznil, že školní docházka je v tuto chvíli v kompetenci rodičů a účast na prezenční výuce je tak dobrovolná.

 

Podle ministra Plagy by se měly přijímačky na střední školy a gymnázia konat v průběhu první poloviny června. Přesná data, kdy zkoušky i maturity proběhnou, bude známo příští týden. Minimálně do června se také nezbavíme povinných roušek. Z jejich nošení však již vláda stanovila výjimky, o kterých se podrobně dočtete v tomto článku.

 

 

Vláda chystá další návrh pomoci podnikatelům, kteří kvůli koronavirové krizi museli omezit svůj provoz. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček prohlásil, že chce navrhnout, aby stát za podnikatele platil část nájemného za období od 12. března do 30. června. Podnikatel by se však musel s nájemcem domluvit na slevě. Polovinu by poté zaplatil stát, 30 % částky by pokryl nájemce a nájemník její zbytek.

 

 

Na páteční tiskové konferenci ministři a epidemiologičtí odborníci představili přehled toho, jaká hygienická opatření musí plnit školy a provozovatelé, kteří k 11. květnu obnoví svoji činnost. Zpřesněna byla i pravidla pro nově povolené akce do 100 lidí. Při návštěvě kin a divadel musí návštěvníci dodržovat povinné rozestupy, sedět ob sedadlo od sebe a nadále povinně nosit roušky. Na zahrádkách bude sice možné sedět v rámci jednoho stolu bez rozestupů i roušek, je však třeba držet odstup od ostatních návštěvníků. Podrobná pravidla se dočtete zde.

 

 

"Pokud se ukáže, že pondělní vlna rozvolnění opatření zhoršila současnou situaci, nemusí k dalšímu zmírnění 11. května dojít v takovém rozsahu. Apelujeme tak zodpovědnost všech lidí," zdůraznil epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že nová opatření spoléhají zejména na individuální odpovědnost. Varuje také před hrozbou druhé vlny epidemie. Aktuální promořenost populace odhaduje nižší než jedno procento.

 

 

Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanoma Ghebreyesus prohlásil, že svět měl na reakci na šíření koronaviru dostatek času – v době, kdy byl vyhlášen mezinárodní nouzový stav, bylo mimo Čínu jen 82 potvrzených případů nákazy.Ve světě je téměř 3,5 milionu nakažených a Covid-19 má již téměř 245 tisíc obětí. Více než jeden 1,1 milionu lidí se však z nákazy uzdravilo. Zhruba 51 tisíc nakažených zůstává v kritickém stavu.

 

Končí letecký most mezi Českem a čínou. Podívejte se na reportáž Jana Sochy:

TN.cz