Očkování proti koronaviru

Mnohé naočkují podruhé později než za 21 dní. Pfizer to nedoporučuje

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
20.1. 2021 21:22
Téma:

Zdravotníci budou muset na druhou dávku vakcíny proti covidu-19 zřejmě čekat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) požádal nemocnice, aby jejich očkování odložily. Vakcíny prý není dost, a navíc už se očkují senioři. Podle některých studií by na dostatečnou ochranu měla stačit i jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech. Sám výrobce ale varuje, že potvrzenou účinnost má jen opakovaná dávka.

"Já jsem byl očkován před týdnem a kousek a za týden jsem měl plánované přeočkování," řekl televizi Nova lékař Jan Cibulka z Plzně. V úterý mu ale dorazila zpráva, že se přeočkování zdravotníků o týden odkládá.

 

Do plzeňské fakultní nemocnice ve středu dorazilo necelých 1200 dávek vakcíny. I tam ale museli druhé očkování zdravotníků odložit.

 

"Na základě žádosti pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jsme vakcinaci druhé dávky pro naše zdravotníky posunuli o jeden týden," uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

 

 

Nemocnice ve Zlínském kraji by měly očkování všech prioritních skupin stihnout dokončit do necelého měsíce. "Zdravotníky, klienty domovů pro seniory a také seniory nad osmdesát let bychom měli stihnout naočkovat do poloviny února, pokud budou přicházet vakcíny podle plánu," řekl mluvčí zlínských nemocnic Egon Havrlant.

 

S omezením dodávek se ale potýká celé Česko. "To krácení je celkem až o 68 plat, takže zase někde až 80 000 vakcín," konstatoval premiér Andrej Babiš (ANO).

 

"Někdo se musí o ty nemocné postarat, a pokud nebudeme mít zdravý a schopný zdravotnický personál, a tím nemyslím jenom lékaře a sestry, ale vlastně celé zaměstnanecké zázemí nemocnic, tak budeme mít veliké problémy," domnívá se lékař Martin Dušek.

 

 

Pfizer tvrdí, že účinnost očkování má vyzkoušenou s dvěma dávkami podávanými v rozmezí 21 dnů.

 

"Bezpečnost a účinnost vakcíny nebyla hodnocena pro odlišná dávkovací schémata, neboť většina účastníků klinické studie obdržela druhou dávku v tomto časovém rozmezí specifikovaném v protokolu studie. Neexistují data, která by prokazovala, že ochrana po podání první dávky přetrvává i po více než 21 dnech," upozornil mluvčí české pobočky Pfizeru Tomáš Sazima.

 

Epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula je opačného názoru: "Samozřejmě to vůbec neznamená, že by tady byla nějaká klesající účinnost, standardně se opravdu vakcíny dávají v měsíčním intervalu, a tady není důvod, proč by to nemohlo fungovat."

 

 

Z analýzy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv vyplývá, že u vakcín společnosti Pfizer/BioNTech by mohla stačit jediná injekce. Už ta má podle jedné studie účinnost přes 63 procent. Na menším vzorku pacientů dokonce vykázala účinnost přes 80 procent. 

drz TN.cz