Přerušený brífink

"Musím vzít toho slovinského premiéra." Babiš volal přímo z tiskovky

Eva Pavelková
Eva Pavelková
3.7. 2020 14:53
Téma:

Kuriózní situace nastala na tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) před odletem na jednání V4 ve Varšavě. Zatímco mluvil o rozhodnutí Slovinska vyškrtnout Česko ze seznamu bezpečných zemí, zavolal mu slovinský protějšek.

Babiš se od rána snažil kontaktovat slovinského premiéra Janeze Janšu, aby s ním prodiskutoval nová opatření, která země vůči Čechům zavedla. A Janša mu volal zpět přímo na tiskovou konferenci. Český premiér mobil chvíli sledoval a poté se rozhodl hovor vzít.

 

"Já se omlouvám, já si musím vzít toho slovinského premiéra," řekl Babiš směrem k novinářům. Poté už bylo slyšet jen "haló" a následný hovor v angličtině. "Ano, dobré ráno, jsem zrovna na tiskové konferenci, ale chtěl jsem se vás zeptat na ten problém," začal premiér telefonát.

 

Jak bylo slyšet, slovinskému předsedovi vlády se Babiš snažil vysvětlit, že se koronavirus v Česku nešíří plošně, ale pouze lokálně v oblasti Karvinska. "Neexistují tedy žádné obavy, kvůli kterým byste museli přijímat speciální opatření," vykládal český premiér dál do telefonu.

 

Slovinskému protějšku následně Babiš popsal, že až na cluster na východě republiky má Česko zhruba 40 nově nakažených denně. "Jde jen o lokální ohnisko v černouhelném dole," doplnil premiér s tím, že české úřady zatím ani neznají konkrétní nařízení Slovinska.

 

 

Nakonec to vypadalo, že se politici domluvili, že budou nadále v kontaktu a pokusí se zajistit, aby se telefonicky spojili ministři zdravotnictví obou zemí. Babiš se pak vrátil k pultíku s mikrofony s omluvou. "Tak kde jsme to byli?" zeptal se poté čekajících novinářů.

 

Slovinsko od soboty přeřadí Česko, Chorvatsko a Francii z takzvané zelené do žluté zóny. Turisté budou muset dokládat zaplacené ubytování na slovinském území a také negativní test na koronavirus, případně se podrobit karanténě. Průjezd bude nadále možný bez omezení, i když s kontrolami. Více informací zde.

TN.cz