Citelné zdražení

Nájmy v Praze prudce podraží. Za byt nově zaplatíte i dvojnásobek

Téma:

Nájemné v městských bytech v Praze se zvýší. Schválili to radní hlavního města s tím, že tato úprava je nutná. Nájemné se zvedne dvojnásobně, i když zatím jen u nově uzavíraných smluv. Podle ekonomů ale navýšení nájmu v městských bytech bude přispívat ke zdražení i v těch s tržním nájemným.

Paní Helena s manželem bydlí v jednom z městských bytů. Po zdražení by se ale museli vystěhovat. Ani ve dvou by na takový nájem nevydělali.

 

"Bydlíme ve čtvrtém patře v 3+1, a platíme nájem 9 900. Budeme bezdomovci, kdybychom měli platit 18 000, ve dvou se to nedá utáhnout," shodují se manželé.

 

"Nerozumím tomu, proč zrovna v této době, kdy všude slýcháme, jak to budou náročná léta, proč se zrovna Praha rozhodla v tuto chvíli navyšovat citelně nájemné ve svých městských bytech," říká ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Změna se zatím bude týkat pouze nově uzavíraných smluv, u stávajících nájemníků radní plánují navýšení později. A to údajně kvůli pandemii koronaviru.

 

Jenže Magistrát dosud neuvedl, kdy navýšení u současných smluv nastane. Nyní cena za jeden metr čtvereční je 56 až 73 korun za měsíc. Po zdražení to bude dvojnásobek.

 

"Tím, že takto citelně navyšují nájemné v městských bytech, tak přispívají k růstu celkové hladiny nájemného v celé metropoli a možná i v přilehlých oblastech," tvrdí Kovanda.

 

 

"My už hledáme mimo Prahu," vyjádřila se na dotaz TV Nova jedna z nájemkyň. "Řada lidí bude bez práce, a teď teda aby platili 10 tisíc nebo 15, tak to asi těžko zvládnou," přidal se další nájemce.

 

Hlavním účelem městských bytů je poskytování dostupného bydlení pro skupiny lidí, kteří by na normální, tržní nájem, neměli.

 

"Tito lidi promarnili 10, 20 let ve městském bytě a nyní se dozví, že ty nájmy půjdou strmě nahoru, takže vůči nim to může být bráno jako určité bezpráví," popsala situaci makléřka.

 

 

"Díky nově stanovené výši nájemného v městských bytech bude bydlení pro nájemníky pořád velmi dostupné, ale zároveň se zvýší příjmy města na údržbu a rozšiřování bytového fondu," tvrdí Adam Zábranský, radní hlavního města Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti.

 

"Praha hospodaří už dlouhou dobu, takřka 10 let, přebytkově. Nevím, proč zrovna takto musí získávat další příjmy," dodává Kovanda. Senioři a nájemníci bezbariérových bytů budou mít automaticky nižší nájemné, a to kvůli zvýšené ohroženosti těchto skupin obyvatel.

Související témata:
AB, kvo TN.cz