JEDNÁNÍ VLÁDY

Vláda kývla na pandemický zákon, školáci se mají testovat sami!

Brabec Martina
Martina Brabec, Petr Zelený
Aktualizováno 16. 2. 2021 4:00
15.2. 2021 12:00
Téma:

V pondělí odpoledne k pravidelnému jednání zasedla vláda Andreje Babiše (ANO). Na programu měla pandemický zákon, který by mohl nahradit nouzový stav a který ministři po 16. hodině poslali do Sněmovny. Řešili také návrat dětí do škol. Stále se počítá se začátkem března, děti se mají na covid testovat samy.

"Jsme připraveni od 1. března na návrat dětí do škol, testování bude prováděno antigenními testy. Ministerstvo vnitra dostalo za úkol tyto testy zajistit," řekl po schůzi vlády vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

 

K návratu části školáků - nejdříve maturantů a deváťáků - se vyjádřil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Jsem rád, že jsme schválili plán, že práce budou dále pokračovat, aby k 1. březnu byla zajištěna logistika a distribuce testů. Bavíme se o neinvazivních samotestech. Březen bude pilotní měsíc," nastínil Plaga.

 

Do škol budou zároveň distribuovány na tři miliony respirátorů. Testy mají být podobné jako pro školáky v Rakousku, tedy z přední části nosu. Vzorky bude možné vyhodnotit na místě, nebude potřeba je převážet jinam, řekl ministr zdravotnictví. Vláda zvažuje i přednostní očkování učitelů.

 

 

"Vláda právě odsouhlasila novelu ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona z dílny ministerstva vnitra, která mj. nově zavádí možnost stavu nebezpečí na celostátní úrovni, ukotvuje roli Ústředního krizového štábu aj. Návrh jsem předjednal s opozicí, věřím v rychlé schválení," napsal na twitteru v 16 hodin Hamáček (ČSSD).

 

Stav nebezpečí přitom chtěla v případě neprodloužení nouzového stavu vyhlásit část krajů, aby mohla zavádět opatření na regionální úrovni. "Je to mírnější stupeň než nouzový stav," řekl po schůzi vlády Hamáček. Návrh byl podle něj původně širší, ale některé body byly vnímány jako kontroverzní.

 

Před koncem jednání Hamáček uvedl, že vládou prošel i návrh zákona o mimořádných opatřeních, o němž se mluví jako o pandemickém zákonu. Norma počítá s většími pravomocemi pro ministerstvo zdravotnictví, které by mohlo řadu opatření vyhlašovat i bez nouzového stavu.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný po pondělní schůzi řekl, že chce, aby pandemický zákon prošel Sněmovnou co nejrychleji a odmítl reakce opozice, že je v této podobě špatný. Prý není problém ho během schvalování pozměnit. Vládou prošel i zákon o elektronizaci zdravotnictví.

 

Blatný zdůraznil, že situace v nemocnicích je nesmírně vážná. "Pro covid pacienty zbývá v celé ČR asi 180 lůžek, někde jsou to jen jednotky. Je to dáno i tím, že lidé zůstávají na JIP delší dobu než dříve, déle potřebují péči," tvrdí ministr. Upozornil, že asi 40 procent vzorků ukazuje nakažlivější britskou mutaci viru.

 

Kabinet ještě v pondělí večer schválil návrh ministerstva financí na zvýšení schodku letošního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun. Tato varianta už zahrnuje snížení daní zaměstnancům a rovněž v pondělí schválené zvýšení bonusu pro podnikatele z 500 na 1000 korun denně.

 

 

Česká vláda se k pravidelnému pondělnímu zasedání měla sejít ve 14 hodin, podle informací TV Nova se ovšem start rokování o něco posunul. Ministři nejednali jen o pandemickém zákonu, který by mohl v budoucnu částečně zastoupit úlohu nouzového stavu, ale také o návratu dětí do škol.

 

"Pan ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má za úkol odprezentovat nový pandemický zákon a jaké jsou rozdíly oproti stávajícím zákonům," řekl už dříve premiér Andrej Babiš. Více informací o pandemickém zákonu se dočtete v tomto článku

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve Snídani s Novou řekl, že v podstatě jediným problémem u testování školáků nyní je, že test mohou provádět jen zdravotníci. Ministerstvo už ale podle něj pracuje na změně. Pak bude možné, aby se žáci testovali sami doma.

 

Vláda jednala i v neděli. Podívejte se na tiskovou konferenci:

TN.cz