rozhovor boj s koronavirem

Šmucler: Nikdo z krizového štábu s námi nemluví. Nevíme, na čem jsme

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
Publikováno 19. 3. 2020
Téma:

Se zoufalým nedostatkem ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru se potýkají jak nemocnice, tak lékaři. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se ze všech sil snaží zdravotní pomůcky zajistit. Jak vypadá situace nejen kolem respirátorů, se dozvíte v rozhovoru.

Někteří lékaři stále pracují bez respirátorů. Stát totiž už dřív zakázal nákupy těchto pomůcek, a proto jich je nyní nedostatek. Nemocnice dokonce vyzývají obyvatele, aby přinášeli alespoň podomácku vyrobené látkové roušky, které by nosili jejich lékaři a sestry.

 

"Zdravotnictví se musí připravit na příští týden, kdy by z Asie měly roušky a respirátory dorazit,“ doufá Roman Šmucler. V České republice se mimo jiné zvýšil zájem o testování populace na nákazu Covid-19.

 

Na koronavirus se mohou nechat lidé testovat i bez příkazu z oficiálních míst. Zájemci bez doporučení hygienika by ale měli vyčkat. Testovací sady lékaři potřebují hlavně pro lidi s příznaky.

 

 

"Nechoďte na testování. V tuto chvíli jsme schopní testovat dva tisíce lidí v České republice. Laboratoře mají několik dní zpoždění. Snad uvolní ministerstvo, aby vzorky testovala Akademie věd, i když k tomu nemají deset razítek. Jestli se to stane, kapacita se zvětší,“ apeluje na lidi prezident České stomatologické komory.

 

Celý rozhovor o aktuální situaci ve zdravotnictví s lékařem Romanem Šmuclerem najdete pod titulkem článku.

TN.cz