Premiérův problém

Celá zpráva o Babišově střetu zájmů zveřejněna! Přečtěte si ji

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 5.12. 2019 20:22
Téma:

Auditní zprávu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše už si může kdokoliv přečíst. V plném znění ji zveřejnil Deník N, přečíst si ji můžete i zde. O zprávě jednali také poslanci, ráno se sešli pražští radní.

Auditní zprávu zveřejnil portál Deník N, který ji nahrál na veřejně dostupné úložiště. Odkaz poté sdílela i nezisková organizace Transparency International, která kauzu o střetu zájmů premiéra iniciovala. Na daném odkazu si můžete přečíst plné znění v angličtině i vy:

Denk N: Finln verze audi... by Denk N on Scribd

 

Nejdůležitější pasáže najdete na stranách 68 až 70, kde se auditoři věnují konečnému verdiktu. Na stranách 42 až 55 jsou zase podrobně popsány svěřenské fondy, do kterých Babiš vložil akcie k firmě Agrofert. Premiér v nich má stále rozhodující vliv a lze předpokládat, že je ovládá.

 

Babiš tak podle závěru auditorů nenaplnil to, co po něm vyžaduje evropská legislativa i český zákon, tedy aby se reálně zbavil vlivu na Agrofert. Vložení akcií do svěřenských fondů bylo podle auditu účelové a v rozporu s dobrými mravy.

 

 Čtvrteční dění jsme sledovali online:

On-line reportáž

Jednání Sněmovny o auditu k Babišově střetu zájmů

15:51

Celý Bartošův příspěvek:

 

[Fb:post]

 

15:49

"Věci se mají takto a je to fakt jednoduché. Převodem do svěřenských fondu, tak jak to udělal Andrej Babiš, si střet zájmu, jak vyžaduje český zákon, nevyřešil," napsal Bartoš.

15:46

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na facebooku uvedl, že se poslanci ANO snaží zamlžit to, o co v auditu doopravdy jde.

 

Auditní zprávu obdržel kromě ministerstev také magistrát hlavního města Prahy. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se proto začal zajímat, zda může dokument zveřejnit. Ministryně pro místní rozvoj to dosud odmítala, protože Evropsá komise označila zprávu za důvěrnou.

 

Vojtěch Filip o střetu zájmů Andreje Babiše:

 

Magistrát si nechal vypracovat právní analýzu, podle které zveřejnění nebrání žádné české zákony. Také evropské nařízení umožňuje zveřejnit auditní zprávu, pokud je to ve veřejném zájmu, nejdříve ale musí proběhnout konzultace s Evropskou komisí.

 

Podívejte se na reportáž o jednání Sněmovny:

 

"Můj postoj je stále stále stejný, rozhodně chci dokument zveřejnit. Nevidím důvod, proč by se měl tajit. (...) Je tady zjevný veřejný zájem, nicméně je nutné postupovat podle platných předpisů, takže musí nejdříve proběhnout dotaz do Evropské komise," uvedl na tiskové konferenci primátor Hřib.

 

 

Radní pro transparentnost Adam Zábranský (Piráti), který už auditní zprávu četl, potvrdil její hlavní závěry, které už se objevily v médiích. "Potvrdil předběžný audit, podle kterého byl porušován zákon o střetu zájmů, protože Andrej Babiš měl přímý i nepřímý vliv na fungování společnosti Agrofert a podílel se zároveň na dotační politice státu," sdělil.


Podívejte se na reportáž o jednání pražských radních:

 

Auditní zprávou se po písemných interpelacích zabývali také poslanci. Mezitím ale přišla informace o zveřejnění dokumentu v médiích. Poslanci se tak dohadovali o tom, jaký by měl být další postup Česka. Shodli se, že pokud Česku vznikne nějaká škoda, neměli by ji pokrýt daňoví poplatníci. Babiš na jednání nebyl.

 

Opozice usiluje o zveřejnění auditní zprávy, alespoň pro poslance s tím, že by jednání mohlo probíhat za zavřenými dveřmi. Zároveň chce svolat kontrolní výbor Sněmovny a požaduje součinnost ministerstev s dočasnou komisí Senátu, která vznikla právě kvůli možnému střetu zájmů Babiše.

 

 

Po středečním zvratu v kauze Čapí hnízdo začaly opoziční strany požadovat premiérovu demisi. Ten stále tvrdí, že nic nezákonného nespáchal a demisi odmítá - ať už kvůli auditní zprávě Evropské komise, či kvůli tomu, že je znovu trestně stíhán. Jeho vyjádření najdete zde.

TN.cz