Pražský hrad

Zeman jmenoval nové ministry, vláda už zažila šest změn

Téma:

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval nové ministry ve vládě Andreje Babiše. Řízením ministerstva průmyslu a obchodu pověřil Karla Havlíčka. Resort dopravy nově povede Vladimír Kremlík, ministerstvo spravedlnosti pak Zemanova dosavadní poradkyně Marie Benešová. Právě proti jejímu jmenování protestovaly v pondělí tisíce lidí. Už během dopoledne přijal prezident demisi bývalých ministrů a také odvolal ministryni průmyslu a obchodu z její funkce.

Prezident následně jmenoval do funkce místopředsedkyně vlády Alenu Schillerovou. Místopředsedou vlády byl jmenován také Havlíček.

 

Prezident Miloš Zeman během ceremoniálu poděkoval bývalým ministrům za jejich práci, následně připomněl největší kauzy a problémy v jednotlivých oborech nových ministrů, také jim popřál mnoho štěstí. 

 

Vláda Andreje Babiše již během jejího fungování zažila celkem šest změn. Z vlády odešli Malá, Krčál, Brabec, Nováková, Kněžínek a Ťok. Změna nastala také na ministerstvu zahraničí kvůli tomu, že byl Jan Hamáček kromě vedení ministerstva vnitra dočasně pověřen vedením tohoto resortu. ČSSD původně na post navrhovala Miroslava Pocheho, proti kandidatuře se ale postavil Miloš Zeman.

 

 

Část veřejnosti se obává, že by nová ministryně spravedlnosti mohla ovlivnit kauzy kolem premiéra Andreje Babiše, který ji do funkce nominoval. Benešová to však odmítá.

 

Nejvíc lidí protestovalo v Praze. Průvod se vydal z Hradčanského náměstí přes Karlův Most až na Staroměstské náměstí. Tam, podle organizátorů dorazilo na patnáct tisíc lidí.

 

Za nezávislost justice protestovali také v Brně, Olomouci, Liberci, Jihlavě, Ostravě či Českých Budějovicích. Celkem se demonstrace konaly ve sto dvou městech po celé republice.

 

Demonstrace svolal spolek Milion chvilek pro demokracii. Pokud dnes prezident Benešovou jmenuje a ta na ministerstvo spravedlnosti skutečně nastoupí, budou se protesty za týden opakovat.

 

 

David Pik / Jaromír Pavlík / klma tn.cz / TV Nova