tisková konference

Petr Arenberger nastoupil do funkce. Očkování Sputnikem připouští

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 15:15
7.4. 2021 12:57
Téma:

Novým ministrem zdravotnictví se ve středu stal Petr Arenberger (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci odmítl, že by důvodem konce Jana Blatného byla ruská vakcína Sputnik. Blatný ale podcenil důležitost komunikace a PR.

Ministerstvo zdravotnictví se ve středu dočkalo velké změny. Ráno byl z funkce odvolán dosavadní šéf resortu Jan Blatný (za ANO) a ještě před polednem prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce Petra Arenbergera.

 

Premiér Babiš řekl, že odvolání Blatného nebylo politickým rozhodnutím a bývalý ministr pracoval dobře. "Důvod není ten, že bych nebyl spokojen s jeho prací, byl to pracovitý ministr. Rozcházíme se v názoru, jak by rezort měl fungovat. Zdůrazňoval jsem, že důležitý je taky marketing, důležitá je komunikace a PR," řekl Babiš. 

 

Popřel také spekulace, že by důvodem Blatného konce byla ruská vakcína Sputnik. "Budeme čekat, až o něm rozhodne Evropská agentura pro léčivé přípravky," dodal Babiš. Arenbergerovi popřál premiér hodně úspěchů.

 

Anketa

Souhlasíte s koncem ministra Blatného?

Hlasovalo 1295 lidí.

 

Jednou z priorit nového ministra je očkování. "Budeme se snažit registrované vakcíny dostávat do Česka v co největším množství a budeme přemýšlet o dalších možnostech, abychom mohli očkovat až 140 tisíc lidí," řekl Arenberger o svých plánech na resortu. 

 

Ke Sputniku řekl, že přednost mají již registrované vakcíny. "Je to komfortnější pro stát, jsou to vakcíny garantované Evropskou unií. Na druhou stranu, když bude příležitost například pro klinické zkoušení, tak se o to určitě budeme zabývat. Je to ale předčasné," řekl ministr.

 

 

Podle Arenbergera by o ruskou vakcínu lidé zájem měli. "Pro ty, kteří nám píšou, že by za každou cenu chtěli jakoukoli vakcínu, tak se určitě pokusíme vymyslet něco, co by pro naše občany bylo bezpečné," dodal ministr.

 

Lidé by se podle nového ministra měli také více testovat. "Chci apelovat na všechny, aby, když zjistí, že mají příznaky covidu, neleželi doma pod peřinou, ale co nejdříve si zašli na antigenní test," řekl Arenberger. Funkci nový ministr bere jako službu občanům.

 

Petr Arenberger byl dosud ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jeho vztah k ruské vakcíně Sputnik je podle opozice hlavním důvodem pro jeho jmenování.

 

 

"Způsob odvolání ministra Blatného ukazuje, v jakém rozkladu se současná vláda nachází. K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální," napsal předseda ODS Petr Fiala.

 

Souhlasí i Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): "Pan Blatný dobře věděl, kdo je premiérem. Přesto do takové vlády vstoupil. Není však odvolán za své přešlapy. Je odvolán, protože nechtěl hrát loutkové proruské představení inscenované Hradem. Nový ministr zdravotnictví už o Sputniku otevřeně mluví, a o to jde na prvním místě."

TN.cz