Sporný zákon

Ústavní soud podpořil lex Babiš, politici se stížností neuspěli!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 20:34
18.2. 2020 13:19
Téma:

Ústavní soud v úterý odpoledne vynesl dlouho očekávaný verdikt týkající se takzvaného lex Babiš – tedy zákona o střetu zájmů členů vlády. Stížnost proti němu podali prezident republiky a skupina poslanců. Ústavní soudci ovšem jejich stížnost odmítli.

Nález soudu oznámil předseda ÚS Pavel Rychetský. Po vyjmenování paragrafů, které chtěl prezident spolu s poslanci ze zákona vyhodit, Rychetský řekl, že soud stížnost zamítá. Súporný zákon tak zůstává i nadále v platnosti.

 

Poté si vzal slovo soudce zpravodaj Jan Filip, který předčítal podrobné odůvodnění.

 

"Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění," konstatoval po verdiktu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

 

Stěžovatelům se nelíbilo, že zákon podle nich nepřiměřeně zasahuje do vlastnických práv členů vlády a omezuje jejich právo podnikat. Zakazuje totiž firmám, v nichž mají členové kabinetu alespoň čtvrtinový podíl, ucházet se o dotace a veřejné zakázky. Politikům navíc omezuje vlastnictví médií.

 

Stížnost podal prezident republiky už před třemi lety a jeho podání podepsalo 41 poslanců hnutí ANO a další tři z Hnutí Úsvit. Soudci o verdiktu opakovaně diskutovali a minulý týden dospěli ke shodě.

 

 

Verdikt vynesl ústavní soud ve dvě hodiny odpoledne. Soud mohl sporné pasáže zákona rovnou zrušit, anebo lex Babiš naopak posvětit. Faktický vliv na fungování vlády to ale mít nebude. Premiér dal svoje firmy do svěřenských fondů a tím podmínky zákona naplnil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz