bezpečnostní situace

V Bělorusku přituhuje. Lukašenko uzavře hranice s Polskem a Litvou

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 18. 9. 2020
Téma:

Bělorusko uzavře hranice s Polskem a Litvou. Důvodem není podle tamního prezidenta Lukašenka boj s koronavirem, ale bezpečnost a obrana před nepřítelem. Hlava státu se také rozhodla posílit přítomnost armády na hranicích s Ukrajinou.

"Jsme nuceni stáhnout vojáky z ulic, zalarmovat armádu, zavřít státní hranici na západě, především s Litvou a s Polskem. Musíme posílit své hranice," prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

 

Už téměř šest týdnů se Bělorusko potýká s největší vlnou protestů v novodobé historii. Lukašenko opakovaně viní západní velmoci z toho, že se vměšují do záležitostí jeho státu, a tak se rozhodl podniknout další krok k obraně země. Obává se mezinárodního ozbrojeného konfliktu.

 

"Nechci, aby byla má země ve válce. A co víc, nechci aby se Bělorusko, Polsko a Litva změnily na divadlo vojenských operací, kde se naše problémy rozhodně nevyřeší," tvrdí Lukašenko.

 

 

Problémy vypukly v zemi kvůli prezidentským volbám, které opozice považuje za zmanipulované. Násilné protesty doposud v zemi neberou konce. Hranice zatím ale podle dostupných informací fungují normálně. Pohraniční stráž údajně informace o uzavření přechodů dosud neobdržela.

 

Dění v zemi znepokojuje jak Spojené státy, tak v Evropskou unii. Evropský parlament během čtvrteční schůze vyzval Bělorusko k vyhlášení nových demokratických voleb. Na stole je i seznam s desítkami běloruských úředníků, na které budou uvaleny sankce - jako například zákaz cestování do EU.

 

Neúspěšná kandidátka na prezidentský post Světlana Cichanouská, ke které spousta demonstrantů v Bělorusku upírá své naděje, vystoupí v pondělí na schůzce ministrů zahraničí EU.

Kateřina Sejková TN.cz