boj s Covid-19

Mezi vyléčenými v Česku je 96letá seniorka z Prahy. Nakažených je 3858, zemřelo 44 pacientů

Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
2.4. 2020 20:05
Téma:

V Česku už byla nákaza koronavirem prokázána u 3858 lidí, 44 z nich podlehlo onemocnění Covid-19, 67 se vyléčilo. Mezi nimi je i 96letá pacientka z Prahy, uvedl ministr zdravotnictví. Počet případů ve světě překročil milion a přes 50 tisíc pacientů zemřelo. V současné chvíli se řeší prodloužení nouzového stavu, podle Hamáčka nemusí být současně prodloužena všechna vládní opatření. Některá média ve světě zaujal přístup České republiky v podobě nařízení o povinném zakrývání úst i obličeje.

- Potvrzených případů nákazy je v Česku už 3858, 44 lidí podlehlo onemocnění Covid-19, 67 lidí se zatím vyléčilo

- Mezi vyléčenými je i 96letá seniorka z Prahy

- Koronavirem už se po celém světě nakazilo přes milion lidí, počet obětí překročil 50 tisíc

- Vláda schválila návrh, podle kterého musí banky i nebankovní instituce umožnit klientům odklad splátek úvěrů a hypoték

-Lidé, kteří kvůli koronavirové krizi nemohou zaplatit nájem, nemohou být vyhozeni z bytu

- Podle premiéra Andreje Babiše ochranná opatření potrvají nejméně do Velikonoc. V červnu bychom se mohli vrátit do normálu

- Vláda uvolnila omezení provozu maloobchodů, od čtvrtka mohou být otevřené obchody s domácími potřebami, které nabízí ochranné prostředky

- Nouzový stav může být prodloužen o 30 dní

  

Koronavirem se ve světě nakazilo už milion lidí, nejhorší situace je ve Spojených státech, které evidují téměř čtvrt milionu pacientů. Za poslední den země eviduje nárůst o více než dvacet tisíc nových případů. Nejpostiženějším státem je New York, který hlásí přes 90 tisíc nakažených.

 

On-line reportáž

Boj s koronavirem

22:56

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitteru uvedl, že mezi vyléčenými je pacientka z Prahy ve věku 96 let.

22:29

Úřad pro ochranu osobních údajů se vyjádřil k nařízení vlády, aby operátoři a banky zpracovávaly údaje o pohybu a chování osob nakažených nemocí Covid-19, které je součástí projektu chytré karantény. Vyjádření si můžete přečíst ZDE.

22:13

 

Celkově zemřelo více než 50 tisíc, jen v Itálii podlehlo nemoci Covid-19 téměř 14 tisíc lidí. Přes 208 tisíc lidí se z nemoci vyléčilo. Mezi nimi i seniorka ve věku 96 let z Prahy. Pozitivní zprávu oznámil ve čtvrtek večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru.

 

 

Některá zahraniční média si u Česka všimla bezpečnostního opatření v podobě zakrývání nosu a úst. "Česko inspiruje ostatní země povinným používáním roušek, čehož si opětovně všímají světová média," informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Je úžasné, že jsme se stali během krize vzorem pro zahraničí v tom, jak spolu bojujeme proti koronaviru," uvedl ministr zdravotnictví.

 

Užší vedení Ústředního krizového štábu se nově schází každý den. Ve čtvrtek se řešila například distribuce zdravotnického materiálu. Ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci mluvil o nouzovém stavu. "Je to pouze právní rámec, který umožňuje vládě reagovat pružněji. Neznamená to, že budou prodloužena všechna opatření," vysvětlil Hamáček.

  

Na prodloužení nouzového stavu o 30 dní panovala na jednání Ústředního krizového štábu shoda, účastnili se i zástupci opozice, nikdo z nich nebyl proti. O tom, jestli návrh projde Sněmovnou, ale Hamáček spekulovat nechtěl.

 

 

Krizový štáb se nyní soustředí například na to, aby měla odběrová místa dost materiálu a nemusel být přerušen jejich provoz. Zároveň je připraven uvolnit rychlotesty pro plošné testování.

 

Aktuální modely hovoří o tom, že by v České republice v půlce dubna mohlo být kolem osmi tisíc potvrzených případů, na konci dubna to pak může být až 14 tisíc.

  

Ve středu schválila vláda další bezpečnostní opatření, která mají za úkol pomoci v boji s šířením koronaviru, další pak mají zmírnit následky krize. Nově musí banky i nebankovní instituce umožnit odklad splátek některých úvěrů a hypoték.

 

 

Podobná situace je s nájmy. Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že pokud lidé nemohou z důvodu koronavirové krize zaplatit nájemné, nemohou být vyhozeni z bytu. Nutné je, aby prodlení vzniklo až v současné situaci kvůli koronavirové krizi. Je třeba zdůraznit, že se jedná pouze o odklad, nejde o odpuštění nájemného.

 

Ve středu se také řešil nouzový stav, ten v Česku aktuálně platí do 11. dubna, Ústřední krizový štáb navrhl prodloužení o dalších 30 dní, což následně podpořila i vláda, která předloží Sněmovně návrh na prodloužení nouzového stavu až do 11. května.

 

O prodloužení nouzového stavu se více dozvíte ZDE: 

  

Velké obavy vyvolává šíření koronaviru v domovech pro seniory a v dalších zařízeních sociální péče. V současné chvíli se testují nově příchozí pacienti, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce také pravidelné testování zaměstnanců.

 

GALERIE: Hasiči zahájili celkovou dekontaminaci ostravského Domova pro seniory IRIS

1
/
16
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Hasiči zahájili celkovou dekontaminaci ostravského Domova pro seniory IRIS - 1

 

Aktuální podrobnosti k vývoji nákazy koronavirem přinesl Jan Socha:

 

Na hranicích jsou spíše kamiony, více v reportáži TV NOVA:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz