Koronavirus

V Rusku dál roste počet nakažených, Putin ale chce vrátit lidi do továren

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 7. 5. 2020
Téma:

Španělsko, země s nevětším počtem nakažených v Evropě, prodloužilo po dlouhém přesvědčování premiéra Sanchéze nouzový stav. Ten má platit nejméně do 24. května. Změny kvůli epidemii koronaviru čekají i Polsko. To se rozhodlo odložit prezidentské volby, které se původně měly uskutečnit už tuto neděli. Špatné zprávy přišly i z Ruska.

Vstát a vyrazit do práce, nebo si jít zaplavat v moři. Činnosti, o kterých si v posledních dvou měsících mohli Španělé nechat jen zdát. I přes uvolňování některých preventivních opatření ale vláda po dlouhém přetahování v parlamentu o 14 dní znovu prodloužila nouzový stav.

 

"V tuto chvíli s ohledem na vývoj pandemie je jediným možným způsobem, jak zajistit postupný přechod k běžnému životu, nouzový stav,“ hájí opatření španělský premiér.

 

V Polsku koronavirus narušil průběh prezidentských voleb. Vládní strana Právo a spravedlnost původně usilovala o zachování víkendového termínu s tím, že by hlasování proběhlo korespondenčně. To se jí ale nakonec prosadit nepodařilo. Kdy bude náhradní termín, není jasné.

 

Zatímco v Polsku nových pacientů přibývá po desítkách, v Rusku epidemie ještě nedosáhla vrcholu. Dnes země oznámila přes 11 200 nových případů, což je největší nárůst počtu nakažených za jediný den. Přesto chce prezident Putin příští týden otevřít továrny.

 

 

"Věřím, že plány na opětovné otevření většiny průmyslových závodů a stavenišť jsou oprávněné. Je samozřejmé, že vše musí být provedeno v koordinaci s hygieniky,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

 

Rusko je pátou nejhůře postiženou zemí světa. Následkům nemoci tam podlehlo přes 1600 infikovaných.
 

Související témata:
vrl TN.cz