boj s koronavirem

Vyšší příspěvek pro OSVČ, Vojtěch chystá zákon pro boj s virem

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 5. 5. 2020
Téma:

Poslanci schválili jednorázový příspěvek pro OSVČ ve výši 500 korun denně. Ten se bude vyplácet i po 30. dubnu. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový zákon pro boj s koronavirem.

Hlavní události

- V Česku evidují hygienici celkem 7896 potvrzených případů nákazy Covid-19, vyléčilo se 4006 infikovaných, zemřelo 257 pacientů

- Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový zákon pro boj s koronavirem

- Vláda schválila odložení EET do konce roku

- Ošetřovné pro OSVČ a podnikatele fungující v s. r. o. bude 500 korun denně

- Od 11. května bude možná přeshraniční silniční a železniční doprava

- Česko se zařadí mezi země, které vyvíjí vakcínu proti koronaviru

- Celosvětově se Covid-19 nakazilo 3,64 milionu lidí, více než 250 tisíc nemocných zemřelo

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připravuje na čtvrtek nový zákon ohledně kroonaviru. "Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků ministerstva zdravotnictví, vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem. Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda," uvedl na svém twitteru.

 

Poslanecká sněmovna v pondělí schválila jednorázový příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ, které poškodila pandemie koronaviru. Ten se bude vyplácet i po 30. dubnu. Zároveň Sněmovna odmítla pozměňovací návrh Senátu, který chtěl příspěvek zvýšit za květen na 700 korun denně a za červen na 900 korun denně. Poslanci své jednání po sedmé hodině večer přerušili, pokračovat budou ve středu v 9:00.

 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Pandemie koronaviru

22:32

Dobré skutky

21:38

Nárůst případů koronaviru v USA

V USA přibylo 13 778 nakažených. Celkový počet případů je 1 226 613. Vyléčilo se už 198 935 lidí. Obětí koronaviru je celkem 71 372 a z toho 1451 k dnešnímu datu.

 

Skupina senátorů plánuje v tomto týdnu předložit Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení krizového opatření vlády ohledně podmínek pro pendlery. Uvádí to v tiskové zprávě hnutí Stan.

 

"Ústavní soud by měl posoudit, zdali je současný režim na hranicích v pořádku a jestli je hrazené testování jednou měsíčně dostatečně zdůvodněné i s ohledem na situaci v okolních zemích," řekl senátor Miroslav Balatka.

 

Lékaři v úterý odpoledne propustli ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze taxikáře, který se jako první v České republice léčil experimentálním lékem remdesivir.


Vláda v pondělí schválila vyšší ošetřovné pro OSVČ ve výši 500 korun. Zároveň pověřila ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) přípravou pomoci pro podnikatele. Podle Havlíčka by měl stát platit polovinu nájmu.

 


Na svém jednání kabinet schválil také pomoc pro podnikatele, kteří fungují jako společnost s ručením omezeným. Podpora se vztahuje také na společníky s. r. o. "Po vzoru Pětadvacítky pro poškozené OSVČ půjde o přímou podporu vyplacenou formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně za celkové období od 12. března do 8. června, tedy o maximálně 44 500 korun,“ informovalo ministerstvo financí.


"Projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví bylo na vládě přerušeno, ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Vláda schválila také návrh ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb odložila do konce roku 2020. Jednotlivé subjekty tak začnou své tržby evidovat až od 1. ledna 2021. Resort o tom informoval na svém webu.

 


Již příští měsíc by se do Chorvatska mohli dostat první Češi. Podle prezidenta Chorvatského turistického sdružení Dubravka Miholiće, který odpovídal na dotazy redakce TN.cz, jedná česká a chorvatská vláda o otevření pozemního i vzdušného koridoru.


Celosvětově se koronavirem nakazilo více než 3,6 milionu lidí. Uzdravilo se přes 1,2 milionu nakažených pacientů, zemřelo více než 250 tisíc infikovaných.

 

Chorvaté chtějí otevřít hranice pro turisty už od června. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz