epidemie v česku

Koronavirem jsou nakaženi dva lékaři, pacienti musí do karantény

michora
Zdeněk Michora, Kateřina Sejková
Publikováno 14. 3. 2020
Téma:

Koronaviurem se v Česku nakazili i dva lékaři. V neděli počet pacientů soupl na 214. Česká vláda v noci z pátku na sobotu rozhodla o úplném uzavření většiny obchodů, ale i restaurací či heren. Výjimkou jsou prodejny potravin, drogerie, lékárny, čerpací stanice a některé další.

+ Od sobotních 06:00 hodin platí uzavření všech obchodů s výjimkou potravin, drogérií, lékáren, čerpacích stanic a některých dalších.

+ Od 06:00 platí rovněž zákaz maloobchodního prodeje na tržnicích a tržištích a uzavření bazénů a turistických informačních center.

+ Od půlnoci jsou zakázány návštěvy obviněných, odsouzených i chovanců.

+ Od soboty mohou hranice s Německem a Rakouskem překračovat pouze lidé, kteří mají výjimku z pracovních důvodů. Přes hranice mohou cestovat pouze osobními auty.

+ V Česku evidujeme 214 pacientů

+ Ve světě nemoci podlehlo přes pět tisíc lidí.

 

Koronavirem se nakazil lékař z Fakultní nemocnice v Olomouci, který sloužil na urgentním oddělení. " V tuto chvíli zajišťujeme jednotlivé kontakty, tedy všechny kolegy, zaměstnance i pacienty, se kterými byl lékař v kontaktu," upřesnil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

 

Od sobotní šesté hodiny ranní v Česku se po dobu deseti dní se uzavřela většina obchodů s výjimkou prodejen potravin, drogistického zboží, léků, pohonných hmot nebo spotřební elektroniky. Otevřeno mohou mít také optiky, zverimexy, prodejny krmiva pro zvířata, trafiky a prodejci paliv.

 

Současná mimořádná opatření jsou nejdrastičtější v historii republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Během následujících hodin vláda upřesní, kterých všech provozoven, obchodů a služeb se zákaz dotkne. "Na podporu podnikatelů, kterých se dotkla opatření přijatá v souvislosti s koronavirem, stát vyčlení miliardy korun," uvedl Havlíček. "Na velkoobchody se zákaz nevztahuje," upřesnil.

 

V případě, že by došlo k vysokému nárůstu případů nekontrolovatelných (komunitní) přenosů, mohl by stát uvalit karanténu na celou Českou republiku, připustil premiér Andrej Babiš. Jednotlivá města nebo regiony do karantény rozhodně dávat nechce.

 

 

Fungují přísná opatření a jaká další vláda chystá? Pro TV NOVA odpovídal živě Andrej Babiš:

 

 

Premiér zopakoval, že vláda nikdy nerozhodne o zastavení MHD a regionální dopravy, protože lidi musí chodit do práce. Připustil však možnou regulaci.

 

Potravin je dost, tvrdí premiér Andrej Babiš. Vyzval lidi, aby nenakupovali jídlo ve velkém. Vláda zrušila zákaz kamionů o nedělích, aby byly obchody dostatečně zásobené.

 

On-line reportáž

Nouzový stav kvůli koronaviru

22:48

22:30

21:46

Radnice Prahy 14 uzavírá školky na svém území. V provozu zůstanou pouze pro děti rodičů, kteří zajišťují krizovou infrastrukturu státu a rodičů samoživitelů. Radnice o tom informovala na webu.

 

Česko nebude na polských a slovenských hranicích zavádět stejný režim jako na hranicicích s Německem a Rakouskem, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Budou probíhat kontroly v režimu, který ministerstvo vnitra ještě upřesní. Hamáček zároveň varoval občany, aby se nesnažili obcházet nová nařízení.

 

 

 Policisté a vojáci nezvládají na hranicích zapisovat totožnost vracejících se lidí, více v reportáži TV NOVA:

 

 

 

K problému se vyjádřil i Andrej Babiš:

 

 

 Mimořádné opatření vláda v noci přijala proto, že chtěla zabránit, aby šli dneska lidé do nákupních center. "Chtěli jsme, aby se nám lidi nenastěhovali do obchodních center," prohlásil na tiskové konferenci.

 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka vláda přijímá opatření tak, aby lidé mohli chodit do práce a zajistit tak chod ekonomiky, ale aby po práci chodili především domů a zabránilo se tak v co největší míře mezilidskému kontaktu, který by přispěl k šíření epidemie. Kontroly dodržování opatření zajistí vedle policie i hasiči. Na kontroly vyrazili už dnes. Někde o zákazu nevěděli a prodávali dál.

 

Počet nakažených se v Česku zvýšil na 150. Více než třetinu z celkového počtu potvrzených případů eviduje Praha. Doposud bylo otestováno 3094. Podrobnosti o rozšíření v krajích najdete zde.

 

O třech nových případech informovala hygienická stanice Karlovarského kraje. Zároveň vyzvala lidi, kteří se 7. března zúčastnili plesu v Gala Hotels v Mariánských lázních, aby 14 dní zůstali v domácí karanténě a telefonicky kontaktovali svého lékaře.

 

O mimořádném rozhodnutí informovala vláda v nočních hodinách. "Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, které otevírají v 8:30 hodin. Budeme to provozovatelům komunikovat prostřednictvím sítě hasičských sborů," sdělil premiér Andrej Babiš Radiožurnálu.

 

Rovněž musí být zavřeny všechny provozovny stravovacích služeb. Týká se to všech restaurací, barů i rychlého občerstvení s výjimkou provozoven, které mají výdejní okénko nebo prodávají jídlo s sebou, aniž by zákazník vstoupil do provozovny. Takové podniky si mohou určit prodejní dobu bez omezení.

 

Zákaz se nevztahuje na provozovny, které neslouží veřejnosti, například závodní jídelny či kuchyně v domovech důchodců.

 

 

Zavřeno musí i provozovny rychlého občerstvení v nákupních centrech s prodejní plochou nad 5 000 metrů čtverečních. Mimo provoz zůstanou rovněž herny a kasina. Zákaz má platit do 24. března do 6:00 hodin.

 

Ve světě je nakažených koronavirem téměř 150 tisíc lidí, přičemž nemoci podlehlo necelých pět a půl tisíce pacientů. Značný nárůst potvrzených případů ohlásily Jižní Korea a Spojené státy. Koronavirus se rozšřil i do malých ostrovních států v Karibiku.

 

Na celý záznam z mimořádné tiskové konference vlády se může podívat zde:


Premiér Andrej Babiš v pátek vyrazil do velkoskladů, aby uklidnil veřejnost. Obchody s potravinami se zavírat nebudou:

TN.cz