šíření koronaviru

Vláda ruší zákaz volného pohybu, shromažďovat se smí víc lidí, může se do ciziny

Adam Vojtěch na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví
Zdroj: TV Nova
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 23. 4. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek večer oznámil, že vláda ruší zákaz volného pohybu lidí. Týká se to i cestování do zahraničí a dovolených. Prodloužení nouzového stavu má kabinet řešit ještě v pátek. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) by se všechny obchody mohly otevřít už 11. května.

- Testy v Česku potvrdily 7187 případů nákazy koronavirem. Uzdravilo se už 2152 lidí, 210 jich v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo

- Ministr Karel Havlíček (za ANO) popsal, jak bude probíhat uvolňování opatření

- Soud od pondělí zrušil čtyři opatření, která například omezují volný pohyb či maloobchody

- Začalo testování průřezu České populace na protilátky proti koronaviru, odhalit má stadium epidemie

- Vláda má podle Vojtěcha o prodloužení nouzového stavu rozhodnout v pátek

- Bylo schváleno další navýšení schodku státního rozpočtu, ten má být až 300 miliard

-Vláda zrušila omezení volného pohybu od 24. dubna, zároveň se zrušilo také omezení vycestovat za hranice 

- Sněmovna schválila delší podporu pro OSVČ, ochranu nájemníků i vyšší zadlužení státu

- Velikonoce neměly zásadní vliv na šíření koronaviru v Česku, zhodnotil Vojtěch

- Ve středu bylo v Česku provedeno 8807 testů, dosud nejvíc za jeden den

- Celosvětově se nákaza koronavirem potvrdila u 2,6 milionu lidí, 721 tisíc lidí se vyléčilo, 184 tisíc zemřelo

 

Ministr zdravotnictví Vojtěch ve čtvrtek večer na tiskové konferenci řekl, že se vláda rozhodla zrušit dosud platné omezení volného pohybu lidí. Zároveň se počet lidí, kteří se spolu mohou venku pohybovat, zvedne ze dvou na deset. Nařízení platí od pátku.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Onemocnění Covid-19

22:35

Ministr zdravotnictví neuvažuje o rezignaci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neuvažuje o rezignaci kvůli rozhodnutí soudu zrušit některá opatření ministerstva. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání vlády. 

22:05

Cesta do zahraničí

Adam Vojtěch (za ANO) také uvedl, že podle krizového opatření, které ruší zákaz pohybu se uvolňuje také možnost vycestovat do zahraničí. Při návratu bude nutný negativní test na koronavirus nebo 14denní karanténa.

21:58

Pendleři

Lidé, kteří pravidelně jezdí za prací do zahraničí, budou moci překračovat hranice každý den, a to v případě, že každých 14 dní absolvují test na Covid-19, který bude negativní. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Podle Vojtěcha to znamená, že lidé budou moci vycestovat za hranice, ale při návratu budou muset buď prokázat čerstvým testováním, že nemají Covid-19, nebo skončí v karanténě. Týká se to i dovolených.

 

Vláda by podle něj měla o prodloužení nouzového stavu rozhodnout v pátek. Vojtěch řekl, že rozhodnutí soudu, který zrušil mimořádná opatření, respektuje, přesto vláda plánuje podat kasační stížnost. O rezignaci prý neuvažuje.

 

 

Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) patří Česká republika mezi země, které se dokázaly dobře vyrovnat s koronavirem díky jednotlivým restrikcím, které kabinet zavedl. Dojde proto k uvolňování opatření, které proběhne dříve, než původně vláda plánovala.

 

Premiér Andrej Babiš pro iDnes.cz uvedl, že rozsudek soudu plně respektuje. Podle jeho osobního názoru je však absurdní.

 

Městský soud v Praze rozhodl o zrušení čtveřice mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, která se týkají omezení volného pohyby i nákupech v maloobchodech. Opatření by měla přestat platit v pondělí. Podle soudu byla totiž nezákonná.

 

 

Ve čtvrtek se otevřely odběrové stany, které přijímají uchazeče o účast v průřezové studii. Té se má účastnit až 27 tisíc lidí. Problém ale nastal hned první den, zájemců bylo více, než je odběrová kapacita. Na mnoha místech se navíc tvořily davy lidí a dlouhé fronty.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek zhodnotil vliv Velikonoc na šíření koronaviru v Česku. Od úterý se křivka podle Vojtěcha chová standardně, zatím se nezdá, že by docházelo k výkyvu a svátky se nějak zásadně projevily.

  

Mezi zemřelými v souvislosti s Covid-19 v Česku bylo 90 % starších 60 let, zaznělo na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Většina zemřelých trpěla dalším onemocněním. Mimo nemocnice zemřelo 45 lidí.

  

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zhodnotil vliv Velikonoc na šíření koronaviru. Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

 

 

Poslanecká sněmovna ve středu schválila celou řadu zákonů a dalších opatření. Mimo jiné bylo odhlasováno navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard, vládní koalice také přehlasovala Senát v otázce rozpočtové odpovědnosti, která umožní vyšší zadlužení státu.

 

Poslanci řešili také celou řadu opatření, která mají zmírnit dopady koronavirové krize na občany. Prodloužena byla doba, po kterou mohou OSVČ žádat o příspěvek v rámci programu Pětadvacítka. Poslanci v otázce ochrany nájemců v případě bytových prostor i prostor pro podnikání také přehlasovali Senát a schválili původní verze obou opatření.

 

 

V Česku už bylo potvrzeno 7187 případů nákazy koronavirem. V souvislosti s Covid-19 už zemřelo 210 lidí, 2152 se vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 4825 lidí s prokázaným onemocněním, 401 jich potřebuje lékařskou péči.

 

Celosvětově bylo podle portálu worldometer ke čtvrtečnímu večeru  prokázáno 2 668 889 případů nákazy koronavirem, v souvislosti s Covid-19 zemřelo 186 2324 lidí, 730 7987 se vyléčilo.

 

Testování v Kateřinské zahradě:

TN.cz