Tisková konference

Vojtěch oznámil velké změny karantén, má v nich končit méně lidí!

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 14. 9. 2020
Téma:

V pondělí znovu zasedla Rada vlády pro zdravotní rizika. Kvůli epidemii koronaviru odborníci jednali na dálku. Hlavním tématem byla aktuální epidemiologická situace. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO) následně mimo jiné oznámili změny v systému karantén.

"Chceme, aby se eliminovaly bezrizikové karantény - například když se někdo setká s pozitivně testovaným, ale oba v tu chvíli měli nasazenou roušku či respirátor," vysvětlil Vojtěch. 

 

"Odpuštění" karantény se má ovšem týkat jen lidí, kteří nemají příznaky. I oni ovšem musejí bedlivě sledovat svůj zdravotní stav a případně se spojit s lékařem.

 

Podobně nově do karantény nemusejí ani lidé, kteří Covid-19 prodělali v posledních 90 dnech a setkají se s někým nakaženým. Mají totiž už vytvořené protilátky. Podle Vojtěcha by tak v karanténách mělo díky těmto změnám končit méně lidí.

 

Upravené bude také testování takzvaných epidemiologicky významných kontaktů bez příznaků Covid-19 - nyní je rozmezí na test od jednoho do pěti dnů, nově to má být čtyři až pět dnů. Důvodem změny je to, že se nákaza kornavirem podle dosavadních zkušeností projevuje s časovým odstupem.

 

 

V příštím týdnu by také mělo začít fungovat takzvané sebetrasování. "Pro pozitivně testované bude k dispozici webový formulář, který mohou vyplnit. Bude to velká časová úspora," má jasno Vojtěch. Ve stejnou dobu také začnou fungovat formuláře pro příjezd lidí z rizikových zemí. Vláda v této otázce spolupracuje s leteckými společnostmi.

 

Zároveň Babiš i s Vojtěchem ujistili, že navzdory nárustu aktivních případů je kapacita nemocnic dostatečná a lůžek na JIP, ARO nebo těch s "kyslíkem" je dostatek. Zároveň ministr zdravotnictví řekl, že k systému se připojují záchranné služby, aby zdravotníci přesně věděli, kam mohou vážně nemocné s Covid-19 odvézt, protože je tam volno. 

Podívejte se na celou tiskovou konferenci:

 

Vojtěch uvedl, že nemocnice jsou připravené na násobně více pacientů s těžkým průběhem nemoci, než o kolik se personál musí starat teď.

 

 

Před několika týdny se na brífinku po jednání vládní rady Češi dozvěděli o návratu roušek do veřejné dopravy nebo do škol. I když se následně pravidla po kritice a zásahu premiéra Andreje Babiše ještě několikrát změnila.

 

Přísnější opatření v některých regionech kvůli rychlému nárůstu nakažených přitom začala platit o půlnoci - omezení se týká například otevírací doby restaurací nebo klubů. A třeba pražští hygienici nakázali nošení roušek na dalších místech. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.


Rada vlády pro zdravotní rizika zhodnotí vývoj pandemie:

 

Změny pravidel shrnul reportér Jan Socha v Televizních novinách:

TN.cz