Jednání poslanců

Zeman ve Sněmovně kritizoval solární barony i Topolánka. Rozpočet podpoří

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 23.10. 2019 14:10

Poslanci ve středu řeší návrh státního rozpočtu na příští rok. Do Sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman, který mu vyjádřil podporu, některé body ale kritizoval. Na jednání chybí premiér Andrej Babiš, který je na návštěvě Japonska.

Zeman do Sněmovny dorazil před desátou dopoledne. Na úvod projevu řekl, že návrh státního rozpočtu konzultoval s guvernérem České národní banky, prezidentem Hospodářské komory a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Ocenil také ministryni financí Alenu Schillerovou - za práci na rozpočtu i "diplomacii při jednání s kolegy ministry".

 

"Předeslal bych, že pokud Poslanecká sněmovna návrh schválí, tak ho podepíšu. Na druhé straně i přátelská kritika může být kritikou a té se teď ode mě dočkáte," uvedl prezident.

 

V projevu Zeman zopakoval dlouhodobou kritiku podpory obnovitelných zdrojů. Německá ekonomika podle něj brzdí i proto, že vláda investovala do "drahých zdrojů energie". "Přál bych si, aby naši zemi nezachvátilo obdobné energetické šílenství," prohlásil prezident.

 

 

Dotace na obnovitelné (především solární) zdroje označil za "batoh, který si s sebou vlečeme díky Topolánkově vládě". Kritizoval také "solární barony", kterým podle něj jdou dotace přímo do kapsy, což má být zapříčiněno i tím, že klesly ceny solárních panelů.

 

Ocenil naopak úspory na státních úřednících a navrhl zručit fondy dalšího vzdělávání. Některá pracovní místa by podle Zemana mohly zmizet, pokud by se zavedly počítačové systémy, které dokážou obsloužit klienta samy. Chtěl by také zrušit sociální dávky pro lidi, kteří odmítnou nabízenou práci.

 

"Zdroje jsou, ale byly by dosaženy pouze v případě, že by byly zrušeny všechny daňové výjimky. Obávám se, že za každou z nich je lobbistická skupina, která bude bojovat. (...) Uvědomte si, že na daňové výjimky doplácí ti, kdo platí daně poctivě," doplnil Zeman.

 

 

Na závěr proslovu pak řekl, že plně souhlasí se stanoviskem Sněmovny "ve věci boje kurdského národa proti turecké okupaci jeho území".

 

Premiér Babiš na středeční schůzi Sněmovny nedorazil. Až do čtvrtka zůstává v Japonsku, kde zastupoval českého prezidenta na korunovaci nového císaře Naruhita. Zároveň jedná s představiteli Vietnamu, Ománu nebo Srbska a také samozřejmě Japonska.

 

Opozice Babiše kvůli nepřítomnosti na jednání o rozpočtu v úterý kritizovala. Ostrá slova na jeho adresu pronesl předseda STAN Vít Rakušan nebo poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. "Opozice bez Babiše nemůže žít. (...) Já se vrátím, nebojte," reagoval premiér pro portál Novinky.cz.

 

 

Kritiku si od opozičních politiků vysoudil Babiš a jeho vláda také kvůli samotnému návrhu rozpočtu. Nelíbí se jim schodek 40 miliard korun, který v době ekonomického růstu považují za nehorázný, a také málo peněz na investice, sociální služby a školství. TOP 09 chce návrh vrátit kabinetu k přepracování.

 

Poslanci budou ve středu návrh státního rozpočtu na příští rok schvalovat v prvním čtení. Pokud ho schválí, budou platit základní parametry a v dalším čtení už bude možné přesouvat peníze pouze uvnitř rozpočtu. Ve třetím čtení je pak schválen celkový návrh, Senát o rozpočtu nerozhoduje.

Projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně: 


Na co půjdou peníze ze státního rozpočtu? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz