Tisková konference

Maláčová představila nový kurzarbeit. Hamáček odmítl spor s Vojtěchem

Téma:

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh zákona, který má v Česku zavést trvalý kurzarbeit. Od podzimu by měl nahradit současný program Antivirus, který pomáhá firmám zasaženým koronavirovou krizí. Podmínky kurzarbeitu ale budou jiné.

Českou verzi kurzarbeitu, která čerpá inspiraci v Německu, představila na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Už večer chce návrh předložit na jednání koaliční rady a co nejdříveho poté dostat do legislativního řízení.

 

Kurzarbeit by měl oproti programu Antivirus trvalý, neznamená to však, že by z něj mohly firmy čerpat podporu neustále. Spustil by se v době krize, která by mohla ohrozit českou ekonomiku a zejména zaměstnanost.

 

"Počítáme se třemi variantami. Ta první se spustí pro jednotlivé firmy automaticky, podmínky stanoví ministerstvo průmyslu a obchodu. Druhá platí plošně pro celou ekonomiku v případě, že by nezaměstnanost za určité časové období narostla o 15 procent. A třetí by byla dle rozhodnutí vlády, například v případě živelní katastrofy, pandemie a tak dále," uvedla Maláčová.

 

 

V současnosti firmy vyplácejí zaměstnancům, kteří nemohli z důvodu karantény nebo snížené poptávky pracovat, náhradu mzdy, kterou poté mohou žádat po státu. "V rámci kurzarbeitu bude stát poskytovat přímo zaměstnanci podporu v částečné zaměstnanosti za čas jeho nepráce," vysvětlila ministryně.

 

Stát by navíc v takovém případě vyplácel podporu jen u firem, které zaměstnancům alespoň částečně práci poskytují. Kurzarbeit by měl podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) navazovat na Antivirus, který má skončit se srpnem. "Nemůže se stát, aby mezi nimi byla mezera," prohlásil.

 

Hamáček na tiskové konferenci také odmítl, že by mezi ním a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) existoval nějaký spor. Předseda ČSSD kritizoval řízení Chytré karantény, Vojtěch zase Hamáčkovi vytkl výrok o "alarmující situaci" v Česku, co se týče koronaviru.

 

 

"Já pouze dělám svoji práci, protože jako ministr vnitra mám mimo jiné za úkol dbát na to, aby v ČR fungovalo krizové řízení. Pouze jsem upozornil na to, že chytrá karanténa má nedostatky od chvíle, kdy byla předána z řídícího týmu armády do kompetence ministerstva zdravotnictví. A nejsem to jen já, kdo má výhrady," sdělil Hamáček.

 

Zároveň ale nesouhlasil s tím, že by kroky ministerstva nějak ohrožovaly obyvatelstvo. "Krajské hygienické stanice pracují na maximum a my děláme vše pro to, aby provedených testů bylo co nejvíce," doplnil s tím, že všichni dělají, co mohou.

epa TN.cz