Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velké interview

Zeman předvedl děsnou angličtinu a na moderátora tasil Krtečka!

Miloš Zeman v čínské televizi
Zdroj: CCTV

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV řekl, že jel do Číny, nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost.

Čínského moderátora mimo jiné informoval o tom, že Krtek z animovaných pohádek je novým symbolem České republiky. Prezident rovněž vyzdvihl možnosti ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi a zopakoval svá známá stanoviska ohledně situace na Ukrajině.


Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k "resetu" vztahů mezi Českem a Čínou. "To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost," prohlásil Zeman podle záznamu zveřejněného čínskou televizí ve středu večer místního času (v první polovině sedmé minuty záznamu CCTV). Prezident se z oficiální návštěvy Číny vrátil v pondělí.


"Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí kterékoli země, včetně Číny," zopakoval Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli.


Podle předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí. "Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrt stoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace," řekl v rozhovoru.


Poznamenal také, že v době jeho úřadování na ministerstvu zahraničí export do Číny rostl a hájení lidských práv na to nemělo vliv. "Číňané jsou velmi dobří obchodníci," zdůraznil. "Otázka je, jestli poslední výroky prezidenta jsou otázky, kterými se má zabývat politik, nebo lékař," komentoval Zemanovy výroky Schwarzenberg.

¨

 

tn.cz / ČTK