Jiří Šejba

Příběh čínských hokejistů v Česku: Lékař odletěl domů, už ho neviděli

Příběh čínských hokejistů v Česku: Lékař odletěl domů, už ho neviděli
Zdroj: Profimedia

Do koronavirem sužované vlasti se vrací hokejisté China Golden Dragon, kteří se od léta připravovali ve Slaném pod vedením českých koučů na nadcházející zimní olympijské hry. Dostali hokejisté na výběr, anebo se museli vrátit bez ohledu na epidemii? V exkluzivním rozhovoru pro TN.cz to prozrazuje jejich trenér Jiří Šejba.

Čínský Peking bude hostit nadcházející zimní olympiádu. Do jejího startu zbývají ještě dva roky, ale hostitelská země se na start prestižního turnaje připravuje již nyní. V české druhé lize působil tým složený z nadějných hráčů, kteří jednak nabrali spoustu dovedností, ale také ukázali, zda budou mít pro finální nominaci šanci.

„Zlatý Drak“ zakončil sezónu s jediným bodem, který vybojoval za remízu s Pískem, a s nepříliš lichotivým skóre. Průměrně inkasoval téměř deset gólů na utkání, přičemž v počtu vstřelených zásahů se dostal na necelé dva. Čínský tým hrající na stadionu ve Slaném sahal i po dalších bodech, ale mnohdy těsně na ně nedosáhl.

Související obsah

Sezónu v české soutěži mají hráči za sebou. Teď se vrací do vlasti, kterou ale sužuje epidemie smrtícího viru. „Program tady v Česku byl udělaný do konce ledna, takže hráči dva dny po posledním zápase odlétali domů a samozřejmě, obavy z toho, co tam bude, mají veliké,“ řekl trenér Šejba, který měl čínské družstvo na starosti.

„Hráči mají čtrnáct dní volno a posléze měli pokračovat v Pekingu. My jsme za nimi měli znovu přiletět v březnu. Spoustu se toho ale ruší, dokud se situace okolo koronaviru nevyjasní,“ pokračoval dále trenér, který se coby hráč zasloužil o triumf na domácím mistrovství světa v roce 1985, kdy ve finálové skupině sestřelil hattrickem Kanadu.

Související obsah

Logicky se nabízela otázka, zda by hráči místo návratu do Činy nezvolili raději český azyl a neusadili se v některém z klubů, který působí v nižších soutěžích. „Oni to mají trošičku jinak nastavené. Hráči sem byli posláni na základě projektu, který tu vznikl s tím, že čínská strana vytvořila hráčům určité podmínky,“ prozradil kouč, který předtím několik let trénoval v zahraničí.

Hráči tedy působili na bázi profesionálů a jako takoví tedy moc na výběr neměli. „Kemp tu měli dobře organizovaný, všechny podmínky měli takové, jaké světový hokej potřebuje. Hráči mají podepsané smlouvy a ty se nevztahují jen na působení v české druhé lize, ale i k účasti na dalších kempech a akcích, které na pobyt v Čechách navazují.“

Zdroj: Profimedia


Český trenérský štáb měla dle prvotního plánu čekat cesta do Číny. Zda by se Šejba odvážil do země ohrožené epidemií vydat, nedokáže stoprocentně říci. „Víte, ono je to těžké. Viděli jsme, jak to tam vypadá, že centrum Wu-chanu je liduprázdné. Kluci se vrátí do Pekingu a budou tam izolovaní na univerzitě. A až se situace vyřeší, tak se teprve pořádně rozhodne, co a jak dál.“

Čínské olympijské naděje by měl čekat pestrý program. V sázce je i návštěva z nejlepší hokejové soutěže světa. „Hráčům skončila jedna část programu, další má pokračovat po volnu. Je v plánu, že by se k týmu také připojili někteří hráči z NHL, kteří se se svými týmy nedostanou do play-off,“ nastínil část programu zkušený trenér.

 

Související obsah

Epicentrem virové nákazy je město Wu-chan. Dva členové realizačního týmu, který v Česku působil, ze zasažené oblasti pochází. „Měli jsme odtamtud doktora, ale ten odletěl před třemi nedělemi, takže si, bohužel, naskočil do momentu, kdy město zavírali. Poté jsme měli fyzioterapeuta, který byl také odtamtud. Ten se domů vrátit nemůže, takže zřejmě zůstane s týmem v Pekingu.“

Čínští hokejisté strávili v České republice zhruba půl roku. První konfrontace s exotickým jazykem musela být i pro zkušeného Šejbu určitě těžká. „Bylo to malinko složitější, protože ti kluci moc neumí anglicky. Domluvilo se jich jen pár. Postupem času jsme si k sobě ale našli cestu a pomocí různých translatorů a dalších překladatelů v mobilech jsme v pohodě komunikovali,“ popsal trojnásobný československý šampion.

 

Související obsah

A co hokejová hantýrka? Naučil se český trenér alespoň pár čínských hokejových pokynů? „Slovíčka ne, protože moje uši to zatím nechytají,“ odpověděl s úsměvem. „Ta výslovnost je velmi těžká, takže umíme jenom takové základy, jako dobrý den, ahoj, děkujeme a podobně,“ uzavřel rozhovor rodák z Pardubic.

Číňané už kvůli epidemii koronaviru zrušili letošní halový světový šampionát v atletice, zápasy hokejového celku Kunlun Red Star v KHL, ve kterém působí i český brankář Šimon Hrubec a obránce Andrej Šustr, se přesouvají na jiné stadiony mimo Čínu.

Jak moc zasáhne smrtící virus i do osudů hráčů peroucích se o místo v olympijské sestavě ukáže až čas. I trenér Šejba doufá, že se virová krize vyřeší co nejdřív.

rwa, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události