Hokej

Koronavirus jim zhatil boj o postup. Lídři hokejové 2. ligy žijí v nejistotě

Koronavirus jim zhatil boj o postup. Lídři hokejové 2. ligy žijí v nejistotě
Zdroj: Luboš Vácha/Markéta Křížová/Profimedia, koláž TN.cz

Předčasný konec hokejové sezóny s sebou nese kromě finančních komplikací i sportovní problémy. Je potřeba vyřešit otázku, kdo ze druhé hokejové ligy postoupí do Chance ligy. Exkluzivně jsme vyzpovídali šéfy vítězů všech skupin základní části, mezi kterými se nyní musí rozhodnout.

Finanční ztráty a velká nejistota toho, co bude v následujícím ročníku, prakticky znemožněné vyjednávání s hráči, partnerskými týmy či sponzory.

To je jen strohý výčet problémů, které s sebou nese utnutí hokejových soutěží pro kluby, které se pohybují na hranici postupu do profesionální soutěže.

Takové celky jsou tři. Vítězové skupin sever z Vrchlabí, střed z Kolína a Šumperk, který ovládl východní větev třetí nejvyšší tuzemské ligy. Jejich šéfové nyní bedlivě sledují vývoj a komunikují se svazem, který rozhodne o tom, jaký výsledek v této tajence vyjde.

Související obsah

 

ZASTAVENI PŘED BRANAMI, JEJICH OSUD MÁ V RUKÁCH SVAZ

„Plány nám to zkřížilo fatálně. Do týmu jsme hodně investovali. Od přípravy, přes samotný soutěžní rok a těsně před branami semifinále se celý proces zastavil, takže řekněme, že je to vyhozená, zničená investice,” říká ředitel Šumperku Vladimír Velčovský.

Mrzutí jsou také na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje. „Byl to obrovský zásah pro všechny sportovní kluby. V základní části jsme dominovali a čekali jsme na to finále, které bohužel nepřišlo,” mrzí sportovního ředitele Vrchlabí Jiřího Jakubce zmrazení i poslední šance na boj sportovní cestou, kterým mělo být superfinále mezi třemi dotečnými mužstvy.

 

Související obsah

Celou situaci řeší Český svaz ledního hokeje, který má podle prezidenta kolínského týmu Luboše Froma několik variant. „My jsme byli kontaktováni zástupci svazu, který tuto situaci řeší. Existuje několik variant. Jednou z nich je možnost postupu, pak je i varianta, že by také nepostoupil nikdo. Situace ale není úplně uzavřená. Budeme čekat na vyjádření svazu.”

 

VYJEDNÁVAT SE SPONZORY? PRAKTICKY NEMOŽNÉ!

Pro všechny kluby je svízelná situace o to horší, že jim čekání na verdikt komplikuje vyjednávání se sponzory. „Jednáme s partnery, jenže v této situaci ani naši sponzoři nevědí, co se bude dít, takže je těžké dojít k nějakému konkrétnímu závěru,” krčí rameny Jakubec, který v roce 2013 jako kapitán dotáhl vrchlabský tým z krajského přeboru do druhé ligy.

„V této situaci je to prakticky nemožné. Chápeme, že sponzoři nevědí, co bude s jejich firmami. Většina sponzorů není schopná aktuálně na tuto otázku odpovědět. Stejná situace panuje i co se týče města Kolín, které má jiné starosti. Není možné tam teď přijít a chtít řešit situaci kolem hokeje, když potřebují zabezpečit, aby měly nemocnice a domovy důchodců zdravotnický materiál. To dá rozum,” potvrzuje těžké chvilky šéf středočeského celku.

 

HRÁČSKÝ KÁDR? TÝMY MAJÍ SVÁZANÉ RUCE

Stejná situace panuje i u hráčských kádrů. Týmy mají svázané ruce, protože netuší, zda budou skládat kádr na amatérskou či profesionální soutěž.

„Jsme ve veliké nejistotě, protože asi každý chápe, že mužstvo se jinak připravuje na 2. ligu a jinak na Chance ligu. Nelze s nikým jednat. Hráčům není co nabídnout. Na otázku: „Co budeme hrát pane majiteli?” odpovídám, že nevím,” popisuje trable Velčovský.

Jeho tým přišel o peníze ze vstupného i o slíbené prémie, které měl dostat za postup do finále a potažmo i do vyšší soutěže. Ztráty počítá řádově ve stovkách tisíců. I proto museli v moravském klubu sáhnout ke šktrům.

 

Související obsah

„Co se týká hráčského kádru, tak druhá liga je amatérská soutěž, smlouvy nepodléhají zákoníku práce. Vlivem vládního usnesení byly hráčům ukončeny smlouvy, které ve druhých ligách být nemusí. Hráč má to, co si dohodne s klubem. S hráči jsem v kontaktu a čekám a čekám. Byl bych rád, kdyby tento mančaft zůstal,” věří šéf klubu, který vyhrál východní skupinu s náskokem luxusních 35 bodů.

Fanoušci ve Vrchlabí se letos mohli těšit z takových zvučných jmen, jako například Jiří Vašíček, Jan Hlaváč, Petr Sýkora či Jaroslav Bednář a kousek sezóny strávil v dresu Stadionu i Tomáš Rolinek. Jejich další fungování v klubu bude záviset částečně i na rozhodnutí svazu.

 

Související obsah

„S hráči v nějakém kontaktu jsme. Zatím jim ale nemáme, co jim říct. Čekáme na rozhodnutí, jestli budeme pokračovat v první nebo druhé lize. Dlouhodobě byla situace u nás ve Vrchlabí taková, že hráči k nám chodili rádi hrát a těšili se sem. Renomé klubu takové zůstává a chceme ho udržet i nadále, proto budeme dělat jen takové kroky, u kterých budeme stoprocentně přesvědčení, že si je budeme moci dovolit,” popisuje Jakubec.

 

To v Kolíně mají s hráčským kádrem zcela jiné starosti. „S hráči v tuto chvíli nejsme ani pořádně v kontaktu. Čekáme na to, abychom se mohli sejít osobně. Sezónu jsme ukončili tak, že jsme se s hokejisty ani neviděli. Vše se řešilo po telefonech. S hráči komunikujeme pouze elektronicky, což je málo. U nás v Kolíně je to trochu jiné. Máme tu především svoje odchovance, kteří mají práci a rodiny. Pro kluky není jednoduché jít na rok či dva hrát první ligu, protože by přišli o svou práci, za kterou teď bude rád každý,” hovoří From o klasické situaci druholigových kádrů, kde mají hokejisté paralelně i civilní zaměstnání.

ROZHODNOU FINANCE!? 

Všichni tři se ale shodují, že důležité bude, aby následující ročník ufinancovali. Pokud by nebyl dostatek prostředků, pak mají v klubech připravenou variantu, že by se, lidově řečeno, stáhli a působili nadále v nižší soutěži. 

„Momentálně řešíme to, co řeší většina klubů, a sice to, jak bude situace vypadat příští rok. Samozřejmě, jde o to neukousnout si příliš velké sousto,” říká na adresu těžkého rozhodování Jakubec z Vrchlabí.

 

Související obsah

Právě mužstva na přechodu mezi profesionální a amatérskou soutěži jsou nyní na hraně těžkého rozhodování, zda to risknout či nikoliv.

Je jasné, že časově více náročnou první ligu někteří tahouni odmítnou hrát kvůli aktuálním pracovním poměrům, které jim ponesou větší příjmy, kterými zajistí své rodiny. Rozhodnutí by mělo z řídícího orgánu padnout zhruba v polovině dubna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události