Dakar

První varování! Koronavirus řádil už v lednu na Dakaru, je si jistý Koloc

Letošní ročník rallye Dakar provázela i tajemná nemoc, na kterou nezabíraly léky. Závodníci se nyní shodují, že se jednalo právě o nový typ koronaviru. Mezi zhruba šesti sty piloty a navigátory bylo i několik Číňanů.

Koronavirus je někdy nazýván jako "čínská chřipka", protože právě odtud se rozšířil do celého světa. A s největší pravděpodobností čínští jezdci a servismani netušící, že v sobě nesou "biologickou zbraň", se nevědomky postarali o první masivní šíření.


Lékařské stany plné lidí, které trápily vysoké horečky a suchý kašel, což jsou symptony onemocnění Covid-19, které se v tu dobu začalo šířit z Wu-chanu a ve světovém měřítku bylo jen na okraji vnímání, doprovázely letošní Dakar.

Běžně předepisované medikamenty nezabíraly a někteří účastníci etapového závodu dokonce skončili na plicní ventilaci. Jako zázrakem nikdo v přímé souvislosti v tímto onemocněním během závodu či bezprostředně po něm nezemřel. 

Související obsah

Jako první se o problému zmínil šampion Carlos Sainz, jeho slova potvrdili i zástupci českého týmu Buggyra Racing. "Jsem o tom přesvědčen od půlky února, protože veškeré jasné příznaky koronaviru mělo několik členů našeho týmu," říká majitel Martin Koloc.

"Medical Center na Dakaru je sofistikované pracoviště. A jestliže z tří tisíc lidí v bivaku tisíc marodilo a doktoři nevěděli, co dělat a jaké jim dát prášky, tak to asi něčemu nasvědčuje," řekl dále zakladatel výše zmíněné stáje.

 

Související obsah

Koronavirus dal světu první tajné varování právě na Dakaru. V té době si však nikdo nedokázal představit, co bude v následujících měsících následovat a jak bude ochromen celý svět.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Dakar

Důležité Události