Silniční cyklistika

Odejde Froome z Ineosu? I na nejbohatší tým dopadla finanční krize

Odejde Froome z Ineosu? I na nejbohatší tým dopadla finanční krize
Zdroj: Profimedia

Ekonomické propady spojené s pandemií koronaviru se nevyhnuly ani nejbohatší cyklistické stáji v pelotonu, týmu Ineos. Jeho stejnojmenný hlavní sponzor totiž zažádal o státní miliardovou půjčku, aby zalepil finanční díry. Nejúspěšnější stáj posledních let by navíc mohla opustit jejich hlavní hvězda Chris Froome.

Pandemie koronaviru způsobila v cyklistickém světa velkou čáru přes rozpočet. Přerušená pauza donutila několik elitních týmu až k extrémním úsporným opatřením a v případě polského týmu CCC ani ty nestačily a tým bude muset od příští sezony hledat nového partnera.
 

V problémech jsou však i další mnohem bohatší cyklistické stáje, včetně té vůbec nejmovitější, týmu Ineos. Jejich hlavní sponzor totiž měl před pár dny zažádat o miliardovou státní půjčku na chod firmy, která se zabývá především obchodováním s ropou, a i v tomto sektoru způsobila pandemie pořádnou paseku.

 

Související obsah


 

V cyklistických kuloárech se navíc začalo spekulovat, že by tým Ineos (dříve Sky) mohla opustit jejich největší hvězda Chris Froome, která na soupisce figuruje už od roku 2010.

Brzy 35letý Brit dokázal za tu dobu celkem čtyřikrát vyhrát slavnou Tour de France a jedno vítězství mu chybí ke vstupu mezi cyklistické legendy, jež francouzský závod opanovaly celkem pětkrát.

Související obsah


 

Nicméně forma Chrise Froomea je momentálně záhadou, po loňském těžkém zranění na Critérium du Dauphiné se dával horko těžko dohromady a nebylo vůbec jisté, jestli se do pelotonu ještě vrátí. Nakonec v únoru absolvoval přípravné závody, ale po přerušení sezony neměl šanci vedení Ineosu stoprocentně přesvědčit.

Ineos má navíc oproti ostatním týmům až nebývalý luxus, když na jeho soupisce figurují rovnou tří vítězové slavné Tour z posledních let, kromě Froomea také loňský vítěz Egan Bernal nebo předloňský lídr Geraint Thomas.


Související obsah

Kolumbijec Bernal se navíc před nedávnem vyjádřil, že by na odložené Tour de France nechtěl být jen pomocníkem svého slavnějšího britského kolegy.
 

„Pokud se Tour v létě skutečně pojede, určitě nechci být jen pomocníkem Chrise. Nechci být pouze nosičem vody. Podle mě se o lídrovi týmu rozhodne v prvních horských etapách. Tam uvidíme, kdo je nejsilnější,“ prohlásil sebejistě třiadvacetiletý závodník.

Zdroj: Profimedia

Podle informací ze serveru cyclingnews.com by navíc Froome mohl z týmu Ineos ještě před začátkem slavného francouzského závodu odejít jinam. Takový přestup je v cyklistickém světě hodně vzácný, jelikož samotní závodníci přestupují až po konci sezony. Nicméně vzhledem k tomu, že Froomovi končí letos jeho tříletá smlouva, by i takový přesun mohl při souhlasu obou stran nastat.

“Po mé loňské havárii a následném zotavení jsem si zcela jist tím, že se mohu na Tour vrátit do vítězné formy. V kterém týmu to bude po roce 2020, to ještě nevím, ale rozhodně ještě nemám v dohledné době v úmyslu ukončit kariéru,” neutrálně se vyjádřil sám hvězdný Brit.


 

Související obsah

Otázkou však také zůstává, který z týmů by si při současných finančních problémech mohl dovolit takovou hvězdu přivést pod svá křídla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dallas se udržel, Dončiče dělila asistence od triple doublu

Basketbalisté Dallasu odvrátili semifinálovou blamáž a ve čtvrtém zápase série s Golden State Warriors si připsali první výhru. Domácí Mavericks si v průběhu zápasu udělali pohodlný náskok a před poslední čtvrtinou vedli o 29 bodů. Nakonec vyhráli 119:109 a protáhli sérii minimálně do pátého zápasu. Nejvíce zářil tradičně domácí Luka Dončič. Slovinec zaznamenal 30 bodů, 14 doskoků a 9 asistencí.