EURO 2020

Poprvé vlastní gól. Úvodní zápas Eura se zapsal do dějin

Páteční úvodní duel fotbalového Eura mezi Itálií a Tureckem se zapsal do dějin. A ne výsledkem nebo oslnivým výkonem některého z jednotlivců. Ale tím, že vůbec poprvé byl první gól šampionátu vlastní.

Na první gól mistrovství Evropy se čekalo až do 53. minuty. Střelcem se stal Turek Merih Demiral, který se tak nesmazatelně zapsal do historie. Místo do italské sítě totiž zamířil do vlastní a poprvé v historii tak šampionát odšpuntoval vlastní gól.

Jde už o 16. evropský šampionát. Vůbec první gól vstřelil Srb Milan Galić, který se trefil za Jugoslávii při premiérovém Euru v roce 1960. Gól dal hned v první minutě Bulharsku.

V přehledu najdeme také jednoho Čecha a Slováka. V roce 1976 se trefil v dresu tehdejšího Československa Anton Ondruš proti výběru Nizozemska. Na zmíněném Euru získalo Československo dokonce titul, když ve finálovém duelu předvedl Antonín Panenka svou ikonickou penaltu.

Další první gól na mistrovství Evropy vstřelil z českých hráčů už pouze Václav Svěrkoš. Na tehdejším šampionátu, který se hrál v Rakousku a Švýcarsku, se trefil právě do sítě druhého jmenovaného týmu.

Velký problém před Eurem řeší Španělé, kteří mají v týmu koronavirus. Před prvním zápasem jim dokonce hrozila kontumace:

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.