Motorsport

Königův debut mezi elitou skončil pádem. Novým šampionem je Razgatlioglu

V Indonésii se i přes deštivé podmínky odjely dva poslední závody letošní sezóny superbiků. Toprak Razgatlioglu se stal letošním šampionem a z trůnu nejsilnější kategorie WorldSBK po šesti letech sesadil rivala Jonathana Reu. Mezi elitou konečně debutoval i český jezdec Oliver König. Jeho premiéra skončila hned ve druhém kole pádem. Jezdec je v pořádku.

König si měl premiéru odbýt už v sobotu, ale první závod musel být přesunut na neděli kvůli průtrži mračen. "Větší déšť jsem v životě neviděl. Předpověď je taková, že mělo pršet celý víkend," komentoval dění König a to netušil, jak blízko je pravdě.

Závod na okruhu Mandalika International Street Circuit odstartoval až v neděli v ranních hodinách. Český jezdec startoval z poslední osmnácté pozice. Rozhodl se tak pro riskantní krok a vsadil vše na jednu kartu. Od úvodních metrů nasadil agresivní styl jízdy, strategie se zprvu vyplácela a König získal čtyři pozice. Poté ale snažení mladého talentu, který se stále sžívá s parametry nejsilnější kategorie, zastavil v první zatáčce druhého kola pád.

"Podle dat bylo všechno stejné jako v předešlých jízdách, dokonce jsem v tom místě brzdil o tři metry dříve. Možná byla ještě trochu studenější přední guma, jestli to mělo vliv, že jsem najel do mokrého fleku, to nevím. Prostě smůla,“ zmínil König  možnou příčinu havárie, kdy motorka letěla vzduchem.

Závod nakonec po bojích v závěrečných rovinkách vyhrál Brit Jonathan Rea, druhý dojel turecký závodník Toprak Razgatlioglu (+0,67), třetí pak dojel Scott Redding (+2,155). A pořadí rozhodlo o celkovém pořadí letošního šampionátu a novém králi. Korunu mistra světa si druhým místem v předposledním závodu sezóny pojistil právě Toprak Razgatlioglu (s 531 bodů před posledním závodem), druhý skončil šestinásobný šampion posledních let Rea (501 bodů) a Redding je bronzový (465).

profimedia.cz Zdroj: Toprak Razgatlioglu, WorldSBK

Výsledek druhého závodu, jehož start byl kvůli silnému dešti rovněž odložen, už pořadím zamíchat nemohl. Dvanáctikolovou rychlovku sice opět vyhrál Rea, ale rivalův náskok už dohnat nemohl. Druhý dojel Redding (+0,28) a na třetím místě byl Nizozemec Michael van der Mark (+7,43). Úřadující šampion dojel čtvrtý se ztrátou přes deset sekund.

Pořadí šampionátu WorldSBK
1) Toprak Razgatlioglu – 551 b.
2) Jonathan Rea – 521 b.
3) Scott Redding – 481b.

Mezi jezdci druhého podniku po pádu v prvním závodě chyběl český závodník. Nikoli však kvůli zranění, nýbrž pro technické potíže s motorkou. "Bylo by skvělé zůstat v této kategorii. Snad jsem ukázal, že bych na to měl," ohlédl se König za svou premiérou.

Extraliga: Kometa venku zdola Liberec 4:2

Bílí Tygři šli na domácím kluzišti do vedení, když hned ve 4. minutě využil přesilovku Jaroslav Vlach. V druhé třetině se ale o slovo přihlásili hosté, prvně srovnal Zaťovič (23.) a v polovině zápasu poslal Kometu do vedení Zbořil (30.). V poslední části upravil na 3:1 při vlastním oslabení Daniel Rákos (44.). V závěru ale utkání zdramatizoval Ivan, který v 58. vstřelil kontaktní gól. Na to ale vzápětí odpověděl opět Rákos (58.), který pojistil výhru Brna gólem na 4:2. Liberec po prohře sestoupil na 13. místo tabulky, Kometa naopak po bodovém zisku vystoupala na 9. příčku.

Karviná v Ďolíčku podlehla Bohemce 0:3 a stále čeká na první výhru sezóny

O měsíc odloženou dohrávku 13. kola Fortuna ligy přesvědčivě ovládli Bohemians, na domácím trávníku v Ďolíčku deklasovali hosty z Karviné 3:0. Klokani šli do vedení dvěma góly v rychlém sledu. Prvně se v 22. minutě trefil Puškáč a o dvě minuty zvyšoval Köstl. V 81. minutě pak na konečný stav upravil Necid. Bohemka si výhrou po debaklu 0:6 s Plzní zlepšila náladu, to Karviná se nadále trápí a nadále čeká na první výhru sezóny, s Teplicemi sdílí poslední místo tabulky.