ZOH Peking 2022

Fernstädtové se tři týdny před hrami změnil život. Diagnostikovali jí cukrovku

Fernstädtové se tři týdny před hrami změnil život. Diagnostikovali jí cukrovku
Česká skeletonistka Anna Fernstädtová | Zdroj: Vlastimil Vacek/Sport Invest

Česká skeletonistka Anna Fernstädtová se jen tři týdny před zimní olympiádou v Pekingu dozvěděla drtivou zprávu, která navždy ovlivní její život. Doktoři jí diagnostikovali cukrovku 1. typu. "Umím si představit i lepší zprávy, než že vám tři týdny před olympiádou, na kterou se připravujete čtyři roky, řeknou, že máte cukrovku," říká 25letá sportovkyně. Po krušných uplynulých týdnech ale nyní pokračuje v honbě za medailemi.

Jak se na nemoc přišlo?
Na závodech ve Svatém Mořici jsem měla pocit, že je něco špatně. Byla jsem hodně unavená, tělo mě neposlouchalo, zhubla jsem tři kila za týden. Když jsme si s Pepou Andrlem analyzovali různé tréninkové ukazatele, tak bylo vidět částečné zhoršení. Proto jsme se rozhodli, že půjdu pro jistotu na krev, abychom případně mohli upravit další trénink před olympiádou. Rozbor krve ukázal, že mám cukrovku. Nebudu lhát, tohle jsem vůbec nečekala.

Mohla mít cukrovka vliv na to, že se ti v sezoně nedařilo podle představ?
Nejspíš ano. Závodila jsem s cukrovkou, o které jsem nevěděla. Zpětně to do sebe docela zapadá. Tělo nefungovalo tak, jak by v ideálním případě mělo. Nechci říct, že to mělo vliv úplně na všechno, ale pravděpodobně na hodně věcí ano. Důležité je, že jsme na ten problém přišli a řešíme ho.

Související obsah

Jak to ovlivnilo přípravu na olympiádu?
Ještě jsem neměla čas se s tím opravdu srovnat. Neovlivní to jenom sport, ale můj život. Budu se muset hlídat, kontrolovat si hladinu cukru v krvi, píchat si inzulin. Nějak to ale zvládnu. Co se týče přípravy, tak po zjištění, že mám cukrovku, jsem byla čtyři dny v nemocnici, takže jsem netrénovala. Od soboty už se zase připravuji, měla jsem dva tréninky v Šumperku, byla jsem na trenažeru v Königssee, dala si i pár tréninkových jízd na dráze v Innsbrucku, abychom věděli, jak se teď moje tělo chová a jak zareaguje. Příprava to nebyla ideální, ale v rámci možností a okolností jsem udělala a stále dělám maximum. Stabilizovali jsme hladinu cukru v krvi, takže už se cítím v tréninku fyzicky o dost lépe.

Byla ve hře i varianta, že bys kvůli nemoci olympiádu vynechala?
Můj taťka má cukrovku typu 1 a i on byl vrcholový sportovec (gymnasta), takže o té nemoci něco vím. Dá se s tím žít docela normálně, když se všechno dobře naučím. Vím, co mě čeká, a vím, jaká je to práce. Ale znám i další sportovce s cukrovkou, takže to jde. Doktoři mi směrem k olympiádě řekli, že v tom nebude problém, pokud budu mít hladinu cukru v krvi v pořádku a všechno bude dobře organizované. Do Pekingu letím, ale musím si s sebou vézt inzulin a spoustu jiných věcí. Přibyla mi jedna velká starost navíc.

Zdroj: Peter Macko

Jaké to přináší komplikace?
Narychlo jsme museli řešit s antidopingovým úřadem výjimku právě na inzulin, povolení na převoz injekcí, spíš tyhle administrativní záležitosti. Asi nikdo si nechce píchat každý den injekce do břicha, ale nic jiného mi teď nezbývá. Neznamená to, že bych si už nikdy v životě nemohla dát nic sladkého, jen bych si pak musela dát víc inzulinu. Mám velkou výhodu v tom, že jsem se kvůli váhovém limitu už musela hlídat a umím docela dobře odhadnout, co má kolik sacharidů, takže se to aspoň nemusím učit úplně od začátku.

V jakém rozpoložení a s jakými cíli jedeš do Pekingu?
Umím si představit i lepší zprávy, než že vám tři týdny před olympiádou, na kterou se připravujete čtyři roky, řeknou, že máte cukrovku. Jsem ale ráda, že se na to přišlo, musím poděkovat doktorům v šumperské nemocnici i těm z IKEM, konkrétně panu profesoru Haluzíkovi a paní doktorce Sochorové, jak perfektně se o mě postarali. S paní doktorkou jsem v non-stop kontaktu, nastavuje mi inzulin a všechno s ní konzultuji. Trenér Pepa Andrle s mým manažerem Viktorem Valtou všechno rychle zorganizovali a zařídili. Je toho hodně. Od chvíle, co jsem se tu zprávu dozvěděla, jsem snad ještě neměla jednu klidnou minutu, ale musím to brát tak, jak to je. Určitě do Pekingu nejedu odevzdaná a jen se zúčastnit. Ale pravda je, že tohle všechno zabere hodně času a trochu to ubírá síly. Uvidíme, jak budu reagovat, když se k tomu přidají i nervy. Trénink byl tímhle docela narušený, takže konkrétní cíle si teď nedávám.

"Cukrovka 1. typu je onemocnění, při kterém tělo ztratí schopnost tvořit životně důležitý hormon inzulin. Inzulin je nezbytný pro to, aby tělo dokázalo využít sacharidy ze stravy jako zdroj energie. Základní metodou léčby tohoto typu cukrovky je podávání inzulinu injekčně pomocí inzulinových per či inzulinové pumpy. Správná dávka inzulinu závisí nejen na tom, co pacient jí a pije, ale také na tom, jaký má režim fyzické aktivity či jak se aktuálně vyvíjí jeho hladina cukru," vysvětlil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., přednosta Centra diabetologie IKEM.

Diabetiků v České republice raketově přibývá. Problematice se věnovala reportáž Televizních novin níže:

SPORT Invest
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události