Další sporty

Smolařka Charvátová: Věčné problémy s počty, uříznutý prst a náboje v letadle

Smolařka Charvátová: Věčné problémy s počty, uříznutý prst a náboje v letadle
Česká biatlonistka Lucie Charvátová Zdroj: Profimedia

Česká biatlonistka Lucie Charvátová si přízeň osudu zrovna pochvalovat nemůže. Během své sportovní kariéry si totiž vybrala spoustu smůly, která by se v klidu dala rozprostřít mezi několik dalších lidí. Do letadla několikrát nastoupila s náboji v kapse, uřízla si střelecký prst v kráječi na chleba nebo omylem zajela trestná kola navíc. Před olympijskými hrami sympatická sportovkyně připomněla své trapasy v příspěvku na sociálních sítích.

Lucie Charvátová si ve svých 29 letech odbyde v Pekingu olympijskou premiéru. Jejím největším kariérním úspěchem je bronzová medaile z předloňského mistrovství světa v Anterselvě, čehož dosáhla ve sprintu. Během téže akce pak dojela se ženskou štafetou těsně pod stupni vítězů, tedy na čtvrté pozici. 

Kromě těchto výsledků ale bude po skončení sportovní etapy života vzpomínat i na méně příjemné chvíle, které se jí staly, ale nyní s odstupem to už jistě bere více s humorem. Problém jí především dělalo počítání nábojů v malorážce a trestných okruhů.

Jedním z těch nešťastných závodů byl sprint v Canmore v roce 2016, kdy během střelby omylem použila šest nábojů, ale i tak zamířila na dvě trestná kola. Komise závodu následně celou situaci přezkoumávala a zjistila, že česká závodnice opravdu porušila pravidla. "Trochu jsem tam blbnula s cvakáním a pak jsem si myslela, že jsem si vyhodila náboj na podložku, což se mi stane někdy i během tréninku. Bohužel to nebyl náboj, ale nábojnice. Takže jsem pak nevědomky použila šestý náboj," řekla tenkrát Charvátová po závodě. "You CAN MORE, ale pak mě diskvalifikovali," bere to dnes s humorem.

Související obsah

​Podobný problém, ale opačného rázu, ji potkal o dva roky dříve, kdy během závodu v Ridnaun v Jižním Tyrolsku vystřelila místo pěti nábojů pouze čtyři, a zcela zbytečně tak zamířila na trestné kolo navíc.

Problémy při počítání mívá Charvátová i při kroužení trestných okruhů. "Počítat do pěti mi nikdy moc nešlo," přiznává, a tak se jí předloni v Hochfilzenu stalo to, že v nadějně rozjetém závodě musela na dlouhých pět okruhů. Jak z toho byla rozhozená, tak jich omylem zajela šest. "Jak říkají kolotočáři, pro jistotu jako bonus," vzpomíná. Závěrečnou část závodu už pak ale vzdala. 

Nešťastné situace se jí ale stávají i mimo střelnici a trestné okruhy. Jedna ze vzpomínek je poměrně čerstvá – málem zmeškala start loňského závodu v Le Grand-Bornand. "Málem zmeškaný start (rezerva 5 s, hůlky zapnuté v prvním sjezdu a obava z toho, že celý svět uvidí moji (emotikon broskve), protože tkaničku u kalhot jsem si už zavázat nestihla!" vzpomíná Charvátová.

Související obsah

​Start letošního závodu v Oberhofu sice stihla, ale vyrazila do něj na tréninkových lyžích. "Zkušenosti z lyžařského skiatlonu jsem ocenila, když jsem lyže po prvním kole vyměnila za závodní," připomíná svoji běžkařskou minulost, kdy byla zvyklá si často a rychle měnit lyže. Závod nakonec dokončila na neradostném 76. místě. 

Nešťastné příhody se jí ale stávají i mimo biatlonové tratě. Těsně před začátkem sezony v roce 2015 si v kráječi na chleba uřízla kus prstu, který používá při střelbě z malorážky. Bojovala také se zákonem, protože se jí povedlo hned třikrát nastoupit do letadla s náboji v kapse. V Londýně ji za to prý chtěli dokonce zatknout.

Související obsah

​Posledním smolným momentem, který Charvátová před odjezdem do Pekingu zažila, byl pád během štafety v Anterselvě. Společně se svými parťačkami měla závod rozjetý skvěle a před poslední střelbou bojovala o první místo. Při jednom ze sjezdů se ale netrefila do zatáčky a vyjela z trati. Ztratila tím půl minuty a nepříjemnosti se jí nevyhnuly ani při následné střelbě, kdy musela profukovat hledí a vyndávat náboje z hlavně.

Doufejme tedy, že si veškerou smůlu už vybrala a v Pekingu to zúročí co nejlepšími výsledky.

Do slavnostního startu zimních olympijských her zbývá už jen pár dní.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události