ZOH Peking 2022

Zabystřan začal alpskou kombinaci solidně. Slalom nedokončil

Zabystřan začal alpskou kombinaci solidně. Slalom nedokončil
Jan Zabystřan v olympijském sjezdu Zdroj: Profimedia.cz

Český závodník Jan Zabystřan se představil ve čtvrtek ráno v alpské kombinaci, která začínala sjezdem. Čtyřiadvacetiletý lyžař jel jako třetí a zadařilo se mu nakonec zajet devátý nejlepší čas, což ve velké konkurenci a na olympijské trati lze brát jako velký úspěch. Ve slalomu vsadil vše na jednu kartu, ale při agresivní jízdě upadl. Pro zlato si dojel Rakušan Johannes Strolz.

Jan Zabystřan se na trať dostal ve sjezdu jako třetí. Před ním jel Izraelec Barnabas Szollos a Slovinec Hrobat, který ovšem spadl. Kadaňský rodák, který v mládí zkoušel také hokej, měl nakonec čas 1:44.54. Při sjezdu jednou výrazně zaškrobrtl, ale vše velice dobře ustál a dojel do cíle před Izraelcem a nepředjel jej ani Ir Glover. 

Poté se ale na trať dostali jezdci z kolíbky alpského lyžování a v kombinaci se před něj dostali Strolz i Schwarz. Zabystřan se tak začal propadat celkovým pořadím, do vedení se dostal Nor Aleksander Aamodt Kilde. Toho mohl poté předjet Kanaďan Crawford, ale ten dojel o dvě setiny později. Zabystřan se nadále držel v první desítce. 

Související obsah

Před českého závodníka se nedostal ani Němec Jocher, Rakušan Haaser či Švýcači Meillard a Aerni. Poté měl ošklivý pád Yannick Chabloz a závod byl na pár chvilek přerušen, Švýcar musel být převezen do nemocnice, ale vypadal při smyslech. Zabystřan nakonec  do slalomu startoval z devátého místa.

Český lyžař mohl pomýšlet na umístění v top pětce, což by znamenalo kariérní úspěch. Tomu přizpůsobil svou jízdu ve druhém kole, ale trať byla nad jeho síly - upadl a závod nedokončil.

Po sjezdu se ujal prvního místa Johannes Strolz, který první disciplínu dokončil na čtvrté pozici. Syn legendy alpského lyžování Huberta Strolze navázal na otcovo vítězství v Calgary a do rodiny přidal další olympijské zlato. Druhý se umístil Nor Aleksander Aamodt Kilde a bronz má Kanaďan James Crawford.

Konečné pořadí alpské kombinace:
1. Johannes Strolz (AUT) 2:31,43
2. Aleksander Aamodt Kilde (NOR) +0,59
3. James Crawford (CAN) +0,68

Průběžné pořadí alpské kombinace po sjezdu:

1. Aleksander Aamodt Kilde (NOR) 1:43,12
2. James Crawford (CAN) +0,02
3. Brodie Seger (CAN) +0,42

...
9. Jan Zabystřan (CZE) +1,42

Zlatou medaili získala na olympijských hrách v Pekingu již Ester Ledecká:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události