Medaile

Martina Sáblíková má bronz, pět kilometrů vyhrála Schoutenová

Martina Sáblíková si po čtvrtém místu na třech kilometrech zpravila chuť. V závodu rychlobruslařek na pět kilometrů si dojela pro bronz, a veze tak medaili už ze čtvrtých her v řadě. Závod opět vyhrála Irene Schoutenová, a to v novém olympijském rekordu.

Sáblíková na trať, na které získala dvakrát olympijské zlato a naposledy v Pchjongčchangu stříbro, vyjela na čtvrté dvojici s Japonkou Misaki Ošigiriovou. Po prvním kilometru byla česká závodnice o 0,12 sekundy rychlejší než průběžně vedoucí Natalja Voroninová. Tempo udržela až do konce a náskok postupně zvyšovala.

Posledních tisíc metrů před cílem měla náskok už přes čtyři sekundy, a nakonec proťala cíl se skvělým časem 6:50,09.

Poté na ovál vyrazily Kanaďanka Isabelle Weidemannová a Ragne Wiklundová z Norska. Vedoucí žena světového poháru na pět kilometrů překonala čas české závodnice o téměř dvě sekundy a ujala se vedení.

Související obsah

Jako poslední vyjela na trať největší favoritka a vítězka trojky Irene Schoutenová doprovázená Francescou Lollobrigidaovou. V těsném tandemu nasadily ostré tempo a na prvních mezičasech byly na předních dvou pozicích. Schoutenová v závěru ještě zrychlila a trať dokončila na prvním místě, po dvaceti letech v novém olympijském rekordu 6:43,51.

Italka se však se ztrátou přes osm sekund na stupně vítězů nevešla, což znamená, že Martina Sáblíková ke třem zlatům, dvěma stříbrům a jednomu bronzu přidala další olympijskou medaili.

Pořadí závodu žen na 5 000 metrů

  1. Irene Schoutenová (NED) 6:43,51
  2. Isabelle Weidemannová (CAN) +4,67
  3. Martina Sáblíková (CZE) +6,68

Tolikrát slibovaná hala pro Sáblíkovou je stále v nedohlednu. Trénovat se ale dá i na zamrzlém rybníku, jak ukazuje archivní reportáž (2014):

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Medaile

Důležité Události