ZOH Peking 2022

Doběhl Valijevovou dopingový skandál? Po pádech skončila bez medaile

Zdroj: profimedia.cz

V Pekingu už vyvrcholil krasobruslařský závod žen. Rusky ve volném programu předvedly několik čtverných skoků, hned pět jich předvedla Alexandra Trusovová, která nakonec získala stříbro. Bronz má Japonka Sakamotová a nejcennější medaili si odnáší Anna Ščerbakovová. Favoritka a vítězka krátkého programu Kamila Valijevová skončila po nevydařené jízdě až čtvrtá. Eliška Březinová uzavřela první dvacítku.

V soutěži družstev ohromila svět 15letá Kamila Valijevová prvním čtverným skokem v historii ženského krasobruslení na olympiádě. Ve volném programu laťku ještě výš posunula krajanka Trusovová, která předvedla čtverný flip, čtverný salchow, čtverný toeloopa, a dvakrát čtverný lutz. Sedmnáctiletá Ruska si za svou jízdu vysloužila celkovou známku 177,13 bodu a průběžné první místo.

Dva čtverné flipy předvedla také Ruska Anna Ščerbakovová. Za svou jízdu sice dostala méně bodů než Trusovová, ale díky náskoku z krátkého programu se umístila před krajankou a získala zlatou olympijskou medaili.

Od favoritky Kamily Valijevové, která se na ledové ploše představila jako poslední, se očekával útok na nejcennější kov. Ale 15letou krasobruslařku na ledě patrně doběhla tíha posledních dnů a ostře sledovaná kauza jejího dopingového nálezu. Po trojitém axelu zakolísala a rukama se dotkla ledu. Poté spadla ještě dvakrát a celkově předvedla jízdu daleko pod svými možnostmi. Po vydařeném krátkém programu nakonec skončila pod medailovými pozicemi na čtvrtém místě.

Čtvrté místo Valijevové znamená, že medailistkám nebyl odepřen slavnostní ceremoniál. Pokud by se totiž na stupních vítězů umístila Valijevová, ceremonie by se kvůli jejímu dopingovému nálezu nekonala.

Eliška Březinová na led vyjela jako 14. Během své jízdy dvakrát upadla, a nakonec jí rozhodčí za volný program dali známku 111,10, což znamenalo po odjetí všech jízd, že se česká krasobruslařka umístila na 20. místě.