ZOH Peking 2022

Český hokej v současné chvíli nemůže pravidelně hrát o medaile, myslí si Pešán

Ve čtvrtek před půlnocí se vrátil neúspěšný český hokejový výběr z olympijských her v Pekingu. O své dojmy se podělil také trenér Filip Pešán, kterého čekají zřejmě perné dny, ve kterých bude řešit svou budoucnost u národního týmu.

Jaká byla cesta? Promítal jste si nějaké konkrétní momenty turnaje?
Cesta byla ohromně náročná, kdyby se dovezla medaile, utíkalo by to rychleji. Musím smeknout před kluky, kteří vůbec nezasáhli do turnaje a tohle všechno vydrželi. Muselo to pro ně být strašné. Člověk si samozřejmě turnaj promítá v hlavě, ale já žádné osobní výstupy zatím nemám. Budeme se o tom bavit v následujících dnech s Petrem Nedvědem a Tomášem Králem.

Jak vnímáte názor veřejnosti na vaši osobu? Už začínají padat jména, která by vás mohla vystřídat.
Dal jsem si za cíl nečíst média. Takže vůbec nevím, co padá za jména. Nevím, kdo by mě mohl nahradit. Snažil jsem se od toho distancovat, abych měl čistou hlavu. Potřebuji si udělat své analýzy.

Kdyby mělo dojít k vašemu odvolání, koho byste si dokázal představit jako svého nástupce?
Nevím, kam vedení svazu bude s výběrem mířit. Je to pro mě hodně čerstvé. Jsme po vyřazení teprve den a půl. Ještě jsem vůbec nespekuloval o tom, kdo by mě mohl nahradit.

Související obsah

Chlapík, Gulaš, Blümel a další. Vzpomněl jste si na někoho z těchto hráčů v průběhu turnaje? Neříkal jste si, že byste je v nějaký konkrétní moment potřeboval?
Ne. Jenom když jsem viděl trénovat Matěje Blümela, tak jsem si říkal, že úplné mládí by nám možná něco přineslo. Ale musím říct, že nasazení kluků bylo úžasné. Nelituji ani jednoho jména, které s námi jelo.

Mluvilo se také o vašem výrazu během zápasu. Neříkali vám něco samotní hráči?
To je spíš otázka na ně. Já mám nějaký styl své práce a ten jsem nikdy neměnil. Nemyslím si, že by to byl ten jazýček na vahách, kvůli kterému jsme měli neúspěšnou olympiádu.

Co vás tedy stálo postup dál?
Viděli jste sami, že zápasy byly extrémně vyrovnané, a to i mezi ostatními týmy. Prohráli jsme zápas play-off, ale ve skupině jsme porazili silné Rusko a Švýcarsko. O tom, že jsme nevyhráli skupinu, rozhodl zápas s Dánskem. Pak jsme v play-off narazili na jeden z nejsilnějších celků.

Odvážíte si z turnaje nějaký pozitivní moment?
Hlavně přístup kluků jako je David Tomášek, Matěj Blümel a Honza Ščotka. Ale také Patrik Bartošák, Roman Will, Michael Frolík a David Musil. Nikdo z těchto kluků příliš do hry nezasáhl. Neviděl jsem u nich jedinou vteřinu, kdy by byli kyselí nebo nebyli týmoví. Toho si opravdu cením. Musím ocenit realizační tým a kustody. Tihle kluci nám od rána pomáhali v kabině. O to je výsledek ještě smutnější.

Související obsah

Zmínil jste náhradní brankáře. Nezasloužil si alespoň jeden z nich dostat šanci v základní skupině?
Možná zasloužil, ale bylo to naše rozhodnutí. Kdyby Šimon v těch utkáních vychytal nuly, tak jsme byli za hrdiny. Bohužel se tak nestalo. Ale asi si některý z nich šanci zasloužil.

Jaký je váš nejbližší program? Jak dlouho se z výsledku budete dostávat?
To nejsem schopen říct. V nejbližších dnech pojedu do Prahy a navštívím Tomáše Krále a Petra Nedvěda. Budeme se bavit o tom, jaká olympiáda byla a co budeme s touto situací dělat dál.

Jak se díváte na to, že veřejnost svaluje největší vinu na vás?
Vůbec nevím, co se na veřejnosti děje. Nemám sociální sítě a myslím, že dělám dobře. Nejsem schopen říct, jestli se vina svaluje na mě, ale asi jo. Nejsem hluchý a slepý a něco se ke mně donese. Musím ale říct, že kluci odvedli maximum a my narazili na silné soupeře. Turnaj byl ohromně vyrovnaný a já nikoho neobviňuju.

Související obsah

Kdyby záleželo pouze na vás, chtěl byste u týmu pokračovat?
Určitě bych nechtěl utíkat, ale i já se musím veškerými věcmi probrat. Je to extrémně náročné i doma. Musím znát názor Petra Nedvěda a Tomáše Krále. Ti mi pomohou dát celkový názor dohromady.

Kam aktuálně patří český hokej?
Rozhodně si nemyslím, že by v současné situaci mohl pravidelně bojovat o medaile. Postup do boje o medaile už je úspěch sám o sobě. Na druhou stranu je to vše opravdu vyrovnané. Švýcaři vyhráli jediné utkání a nakonec skončili před námi. Těžko odpovědět, ale postoupit do bojů o medaile by byl opravdu úspěch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události