ZOH Peking 2022

Finové mají historicky první zlato. V dramatické bitvě přetlačili Rusy

Finové mají historicky první zlato. V dramatické bitvě přetlačili Rusy
Finští hokejisté se radují z gólu do sítě Ruska. | Zdroj: Profimedia.cz

Olympijskými vítězi v hokejovém turnaji se stali na OH v Pekingu Finové, kteří tak získali historicky první hokejové zlato pod pěti kruhy. Hráči Suomi ve finále porazili Ruský olympijský výbor 2:1 a zaslouženě si mohli pověsit na krk zlaté medaile. V zápase přitom museli dotahovat, sborná se totiž už zkraje první třetiny ujala vedení. Vyrovnávací trefa ze druhé a další gól ze třetí třetiny však rozhodly o tom, že nejcennější kov poputuje do Finska.

Ve finálové bitvě olympijského hokejového turnaje mezi Finskem a Ruskem do toho od začátku více šlapali hráči sborné, kteří se už v čase 07:17 ujali vedení. Nestěrov nabil na pravý kruh Michailu Grigorenkovi a ten ranou zápěstím otevřel skóre.

Dvě minuty před přestávkou mohlo být srovnáno, Hartikainen však odražený kotouč napálil nepřesně a puk do odkryté klece nedopravil. Zkraje prostřední periody se ale hokejisté Suomi dočkali. Ve 24. minutě nahodil Ville Pokka od střídačky chytře kotouč na branku a Fedotovovi střela prošla mezi betony.

Chvíli po polovině základní hrací doby zahrozil Gricjuk, který zacílil z mezikruží. Jeho rána z otočky ale minula vzdálenější tyčku. V čase 40:31 finský celek přiklonil výsledek na svou stranu. Hannes Björninen si po pěkné akci svého týmu nabruslil mezi kruhy a parádní dělovkou rozvlnil síť ruské klece.

Související obsah

Vítězství mohl pojistit v 52. minutě Mäenalanen, proti jeho projektilu z oblasti mezi kruhy ale Fedotov výborně zasáhl. Hietanen následně střelou z obdobné pozice trefil pouze tyčku. Rusové to v závěru zkusili bez brankáře, aby se pokusili vyrovnat, to se jim však nepovedlo, a ze zlata se tak mohou radovat Finové, kteří ho v hokejovém turnaji na OH získali poprvé v historii.

Výsledek finále hokejového turnaje na OH v Pekingu:

Finsko – Ruský olympijský výbor 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Pokka (Björninen, Ohtamaa), 41. Björninen (M. Anttila, Ohtamaa) – 8. Grigorenko (N. Nestěrov, N. Gusev)

 Zatímco Finové se radují ze zlata, Češi se z Pekingu vrátili s nepořízenou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události