ZOH Peking 2022

Finský hokej udává tempo. Seveřané vozí medaile již osm let v řadě

Finský hokej udává tempo. Seveřané vozí medaile již osm let v řadě
Finská radost po vyhraném finále na ZOH | Zdroj: Profimedia.cz

Ve Finsku se aktuálně slaví první zlatá medaile z olympijských her v historii, která je nadmíru zasloužená. Finský hokej totiž udává tempo a několik zemí včetně České republiky se má od Seveřanů co učit. Vždyť Finové od roku 2014 pokaždé přivezli z velké akce medaili.

Finsko je v Evropě nyní jasná jednička, ve světě může konkurovat USA i Kanadě, ale je těžké říct, jak by tomu bylo s hráči NHL. Je nutné podotknout, že právě severský stát má v NHL své lídry. Stačí se podívat na jména, jako jsou Markström, Aho, Rantanen, Barkov, Heiskanen, Laine a další. 

Zatímco český hokej čeká v dospělé kategorii na medaili deset let a získal jediný mládežnický cenný kov za posledních osm let (Mistrovství světa v ledním hokeji do 18 let 2014), Finsko od této doby přivezlo každý rok alespoň jednu medaili z dospělých či juniorských šampionátů.

Začněme v roce 2014, kdy Finové vyhráli juniorský šampionát, stříbro získali na mistrovství světa a bronz na olympijských hrách s účastí hráčů NHL. Následné čtyři roky sbírali medaile na turnajích mládeže a přidali k tomu bronz z dospělého šampionátu. 

Související obsah

​Poslední tři roky pak vidíme naprostou dominanci hokejistů ze severu, do výčtu nepočítáme rok 2020, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru a stihl se dohrát pouze juniorský šampionát, ve kterém Finové prohráli v boji o bronz se Švédskem. 

V roce 2019 vyhrálo Finsko zlato na juniorském i dospělém turnaji, o dva roky později "obhájilo" zlato na světovém šampionátu a bronz bralo z juniorského turnaje. Ke všem těmto úspěchům nyní hráči Suomi přidali první zlato ze zimních olympijských her. 

Finské úspěchy za posledních 8 let

2014: zlato – MS juniorů, stříbro – MS, bronz – ZOH
2015: stříbro – MS do 18 let 
2016: zlato – MS do 18 let, zlato – MS juniorů, stříbro – MS
2017: stříbro – MS do 18 let
2018: zlato – MS do 18 let
2019: zlato – MS, zlato – MS juniorů
2020: pandemie koronaviru
2021: stříbro – MS, bronz – MS juniorů
2022: zlato – ZOH

Související obsah

​Velkým jménem ve výčtu těchto úspěchů je trenér Jukka Jalonen, který s krátkou přestávkou působí ve finském národním týmu od roku 2007/2008. Devětapadesátiletý kouč přivezl do rodné země již sedm medailí, více jak polovina jich je navíc zlatých.

Český hokej se od toho finského má hodně co učit, to je naprosto jasné. Dalším faktem je, že v posledních letech putuje do NHL přes draft nováčků dvakrát více finských mladíků než těch českých. Finsko prostě udává tempo a medaile sbírá klidně i s hráči, kteří nejsou z NHL (viz MS dospělých 2019).

Finský trenér Jukka Jalonen slaví zlato v kabině | Zdroj: Profimedia.cz

Česko na ZOH vypadlo již v osmifinále, Michal Řepík se zastával trenéra Pešána:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události