Hokej

Kari Jalonen: Hymnu se chci naučit. Věříme, že mistrovství vyhrajeme

Teprve 10. března převzal finský kouč Kari Jalonen českou hokejovou reprezentaci po Filipu Pešánovi. Je teprve druhým cizincem na střídačce českého, respektive československého národního týmu. A v exkluzivním rozhovoru pro TN.cz prozradil, že cíle má na světovém šampionátu ty nejvyšší.

Světový šampionát v ledním hokeji začíná ve finských městech Tampere a Helsinky už 13. května. Český výběr už má za sebou velkou část přípravy. Jak je s ní zatím Jalonen spokojen? 

"Jsme spolu nějaké tři týdny a za tu dobu mi pod rukama prošlo asi 42 hráčů. Je to pro mě jedině dobře, že jsem mohl zkouknout tolik jmen a tolik hráčů. A to od mladých až po staré. Jsem spokojený s tím, jak k tomu kluci v tréninku přistupují. Odehráli jsme několik dobrých zápasů. Uvidíme, kdo se nakonec podívá do Tampere," zhodnotil dosavadní průběh přípravy kouč národního týmu.

"Naše největší síla je v rychlosti, v bruslení a v šikovnosti. Máme v týmu spoustu šikovných kluků. Myslím, že lidé v Česku to mají ve své hokejové DNA," odhalil Jalonen největší sílu týmu.

Související obsah

​Finský kouč už ohlásil několik posil z NHL, ale zároveň se mu spousta hráčů z různých důvodů omluvila. "Máme několik jmen, která se nám omluvila. Hodně mě mrzí Knot a Klok. Oba jsou bohužel zranění. Klok byl s námi v Chomutově. Bohužel už tam nebyl fit úplně na sto procent. Knot má zase problémy s kyčlí. Oba hráli už předtím velmi dobře a čekali jsme, jestli se jejich stav zlepší. Ale když jsi zraněný, tak jsi prostě zraněný. Asi čtyři kluci se mi omluvili z rodinných důvodů, protože očekávají potomka. Ale tohle naprosto chápu a respektuji to. Zranění i rodinné problémy jsou pro mě relevantní důvody," prozradil.

A jaké jsou jeho cíle pro nadcházející mistrovství světa? "Chceme jít zápas od zápasu. Tvoří se v podstatě nový tým a klíčové bude opět čtvrtfinále. Mým snem a snem celého týmu je celý šampionát vyhrát. Je to důvod, proč na turnaj jedeme. Věřím, že máme šanci turnaj vyhrát. Musíme jít ale krok pro kroku," odhalil cíle 62letý kouč.

Pro Jalonena bude šampionát hodně speciální, jelikož se bude konat ve Finsku a finský výběr je i jedním z českých soupeřů v základní skupině. "Bude to úžasná zkušenost. Vždycky je člověk hrdý, když je členem národního týmu. Jako hráč jsem hrál na mistrovství světa 1982, které se konalo ve Finsku. Mám na to úžasné vzpomínky a pocity z toho turnaje byly úžasné. Nyní samozřejmě všichni doufáme, že v Tampere uděláme dobrý výsledek," zadoufal Jalonen.

Související obsah

​Ten byl do pozice hlavního trenéra jmenován 10. března, ale už dříve měl zkušenost s českým hokejem, když v sezoně 2013/2014 vedl pražský Lev v KHL a dovedl ho až do finále. "Je to všechno v podstatě stejné. Všechno jsou to stejné rutiny jako jinde. Máme meetingy, tréninky a hráči jsou v podstatě všichni podobní. Vnímám to stejně, jako bych stále trénoval například v Kärpätu Oulu. I tam byli čeští hráči, a když jsem byl ve Lvu Praha, tak jsem tam měl v podstatě polovinu hráčů z České republiky. Česká mentalita mě absolutně v ničem nepřekvapila," řekl Jalonen.

Nabízí se otázka, jak je to s komunikací v národním týmu. I to rodák z Oulu vysvětlil. "V prvním a druhém týdnu Martin Erat pokyny hráčům překládal. Ale to není úplně ideální. Někdo se třeba trochu stydí mluvit anglicky a je to tak pro někoho možná malinko problém. Používáme ale hodně video a pro všechny je to pak daleko jednodušší. Ale samozřejmě stále mám Martina Erata a Libora Zábranského, kteří to klukům překládají," prozradil sympatický kouč.

Související obsah

​Samotný Jalonen už některá česká slova zná, ale všechny říct nemohl. "Hm, můžu vám říct asi jen ta slušná, že?" smál se. "Umím 'dobré ráno', 'dobrý den', jinak nic moc. Ale jsem tu hlavně kvůli tomu, abych dělal svou práci. Určitě se ale něco naučím," slíbil.

Česká republika má s finskými trenéry už zkušenosti. Například florbalovou reprezentaci vedl Petri Ketunen, který tým na posledním světovém šampionátu dovedl k bronzové medaili, a aby byl více propojený s týmem, naučil se českou hymnu, kterou vždy před zápasy zpíval.

Související obsah

​"Chci se ji naučit a určitě ji chci zpívat. S Petrim se znám velmi dobře a asi před měsícem jsem s ním mluvil. Jsme dobří přátelé. Vím, že trénoval české florbalisty asi pět let a odvedl velmi dobrou práci," prozradil trenér, který tři roky strávil i u finské hokejové reprezentace.

Jalonen také ujíždí na českém pivu. "Mám rád české pivo, jsem fanoušek Plzně. Máme několik hospod v Helsinkách i v Turku, kde se čepuje," usmíval se. A jak vidí play-off NHL, které se rozjelo v noci na úterý? "Jsou tam dva týmy, kde je několik Finů a hrají tam velmi dobře. Doufám tedy, že vyhraje buď Florida, nebo Carolina," přidal svůj tip na závěr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události