MS v hokeji 2022

Češi na Finsko jasně nestačili. Ve čtvrtfinále půjdou na Německo

Joel Armia a Jan Ščotka Zdroj: Profimedia

Čeští hokejisté se se základní skupinou loučí porážkou. V souboji s domácím Finskem celý zápas tahali za kratší konec a nakonec prohrál 0:3. Ve skupině B tak skončili na třetím místě a ve čtvrtfinále je čeká Německo. Finsko bude hrát Slovenskem.

Do první šance se snažil procpat Pastrňák, který získal puk ve středním pásmu a vypadalo to, že půjde do úniku. Kotouč se mu ale zapletl mezi brusle a nic z toho nebylo. Příležitost se tak zrodila na druhé straně. Armia v přečíslení hledal Mäenalanena, jenž na přihrávku nedosáhl. Další šanci měl Manninen, ale z bezprostřední příležitosti Langhamera nepřekonal.

Skóre se tak měnilo v desáté minutě. Joel Armia předvedl krásnou individuální akci, při které si pohrál s Ščotkou a zakončil přesně pod horní tyč. A pro české hokejisty bylo ještě hůř v 17. minutě po vyloučení Červenky. Sallinen našel na brankovišti Sakariho Manninena, jenž bez problémů usměrnil kotouč do odkryté klece.

​Domácí výběr mohl navýšit vedení ve druhé třetině. Z ničeho nic se zpoza brány vymotal Björninen a puk následně poskakoval kolem levé tyče. Stoprocentní příležitost měl následně Manninen, jenž zakončoval po milimetrově přesné přihrávce Lehtonena. Langhamer si ale připsal parádní zákrok.

Finsko bylo i nadále lepším týmem. Češi ztratili kotouč ve středním pásmu a Pesonen se řítil do situace jeden na jednoho. Jiříček ho ale dobře vystál a vše pojistil dobrým zákrokem Langhamer. Skandinávský celek přesto odskočil do tříbrankového vedení. Seppälä našel nádherným křižným pasem Toniho Rajalu, jenž zakončoval prakticky do prázdné branky.

​Další šanci měl Granlund, který se snažil překonal Langhamera bekhendovou kličkou, ale jeden z českých obránců byl důrazný a finského útočníka k pořádnému zakončení nedostal. Necelé tři minuty před koncem to český výběr zkoušel v šesti hráčích a dokonce dostal ještě výhodu přesilové hry. K dobré střele z mezikruží se dostal Krejčí, jenže těsně minul. Češi tak prohráli s Finskem 0:3 a ve skupině B končí na třetím místě. Ve čtvrtek tak na výběr Kariho Jalonena čeká čtvrtfinále s Německem, které se odehraje v Helsinkách. Finsko jako vítěz skupiny půjde na Slovensko.

Finsko – Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Armia (Pesonen), 17. Manninen (Sallinen, Granlund), 36. Rajala (Seppälä, Heiskinen).

Sestava Česka: Langhamer – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, Sklenička – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Černoch, Flek, Stránský – Špaček.

Takto český trenér Kari Jalonen mluvil před mistrovstvím světa:

V pořadí 85. mistrovství světa v hokeji se hraje ve Finsku. Šampionát odstartoval 13. května a skončí 29. května 2022.

Vše o MS v hokeji 2022 Česko na MS - program a soupiska Výsledky a program MS v hokeji 2022