MMA

Kdo je soupeř Jiřího Procházky? Srdcař, který je ve hře už 20 let

Kdo je soupeř Jiřího Procházky? Srdcař, který je ve hře už 20 let
Zdroj: profimedia.cz

Jiří Procházka bude už tento víkend v Singapuru bojovat jako první Čech o titul UFC. Český samuraj je na domácí půdě dobře známý, ale kdo je jeho protivník a úřadující šampion Glover Teixeira? Podívejte se.

"Když věříte a jdete si za tím, sny se vyplní," tak by se dal shrnout příběh Glovera Lucase Teixeiry. Navzdory pochybovačům dosáhl po deseti letech ve hře na nejcennější titul v MMA, tedy pás UFC. A to ve věku, kdy většina profesionálů už má kariéru za sebou

Narodil se 400 kilometrů severně od Ria de Janeira v brazilské vesnici Sobrália. V roce 1999 v 19 letech se rozhodl podniknout nebezpečnou cestu za prací do USA, aby uživil rodinu. 43 dnů cestoval přes Kolumbii a Guatemalu do Mexika, odkud se dostal do států. Cesta ho zavedla do Danbury v Connecticutu, kde našel svou ženu Ingrid i druhý domov (po zisku UFC titulu mu byl věnován klíč od města). Tam také propadl bojovým sportům, jelikož sledoval ikony jako Mike Tyson, Royce Gracie a Chuck Liddell.

Související obsah

​Po práci chodil boxovat do Hat City Boxing a brazilské jiu-jitsu trénoval v American Top Teamu. Jeho talentu si všiml trenér John Hackleman a Teixeiru pozval do Kalifornie, kde se jeho cesta střetla s legendou UFC Chuckem Liddellem. MMA debut absolvoval 7. června 2002. Tehdy prohrál a do klece se vrátil až za dva roky. V USA strávil devět let a nasbíral bilanci 8–2 a i díky přátelství s Chuckem Liddellem mu Dana White přislíbil smlouvu v UFC. Teixeira se vydal zpět domů, aby si vyřídil papíry a vše potřebné k návratu do USA.

Slibně rozjetou kariéru ale zpomalila byrokracie. Nedostal víza a na dlouhé tři roky se vrátil do Brazílie. "Myslel jsem, že v Brazílii budu dva až tři měsíce, ale moje žádost byla zamítnuta. Už jsem si říkal, že je nikdy nedostanu. Ale pořád jsem zápasil," vzpomínal v UFC 275 Countdown.

Jiří Procházka 28–3–1 Glover Teixeira 33–7
věk 29 let 42 let
výška 190,5 cm 187,9 cm
rozpětí 203,2 cm 193 cm
UFC debut 11. 7. 2020, Volkan Oezdemir 26. 1. 2012, Kyle Kingsbury
aktuální série 12 vítězství v řadě 6 vítězství v řadě
poslední porážka Muhammed Lawal, 31. 12. 2015 Corey Anderson, 22. 7. 2018
ukončení před limitem z 28 vítězství 25 via KO/TKO a 2 via submise ze 33 vítězství 18 via KO/TKO a 10 via submise

Po dlouhém čekání a dalších deseti vítězstvích vše vyšlo a 26. prosince 2011 Teixeira konečně víza obdržel. Jeho debut na UFC 146 trval necelé dvě minuty, než Kylea Kingsburyho ukončil submisí. Po čtyřech výhrách ukončil Ryana Badera a poprvé měl na dosah vysněná pás šampiona. Senzační sérii ale v roce 2014 ukončil Jon Jones (jednoznačná výhra na body) a následovala další porážka s Philem Davisem. Jeho jméno v následujících letech ustoupilo z výsluní. 

Glover Teixeira ukončuje Anthony Smitha Zdroj: Profimedia

​Zatímco ho jiní odepisovali, Teixeira se vydal zpět na vrchol. Porážkou Karla Robersona v roce 2019 začal restart jeho kariéry a postupně se dral žebříčkem. Nasbíral další čtyři vítězství včetně skalpů Nikity Krylova, Thiaga Santose i Anthonyho Smithe. V říjnu minulého roku se jako outsider postavil tehdejšímu šampionovi Janu Blachowiczovi. Polského siláka ukončil ve druhém kole škrcením a po devíti letech po vstupu do UFC kolem pasu konečně obepnul pás šampiona. Letos v říjnu oslaví 43. narozeniny, ale rozhodně nezpomaluje. Dál se chce měřit se špičkou sportu, kterému zasvětil život.

​Teixeira je velezkušený zemař, který techniky na zemi po dlouholeté praxi provádí s velkou přesností. Je držitelem 7. stupně v havajském bojovém umění kajukenbo (směsice karate, juda, jiu-jitsu, kenpa a boxu), držitelem černého pásu v brazilském jiu-jitsu a je bývalým členem brazilského národního týmu ve wrestlingu. Kromě technik boje na zemi a wrestlingu ovládá také rychlý hák, který umí vystřelit při naznačení nástupu do strhu.

Glover Teixeira (vlevo) a Jiří Procházka Zdroj: se svolením Matěje Kretíka

​"Teixeira je nepříjemný zápasník, který zkracuje vzdálenost. Je nebezpečný jak nahoře, tak hlavně dole. Umí seshora přes single leg a double leg přecházet. Nespěchá, má to najeté a umí dlouhodobě pracovat. Lidé, kteří se nespárovali s takto zkušeným zemařem s prvky wrestlingu, neví, jak nepříjemné to je. Člověk si musí hlídat každou vteřinu, protože v momentě, kdy to zkrátí, tak buď vám může urvat hákem hlavu, nebo z toho hned vezme nohu. A pak je těžké ho dostat pryč," vysvětlil Michal Martínek, kterého příští víkend čeká debut na KSW 71.

Související obsah

Podívejte se na staredown Glovera Teixeiry a Jiřího Procházky před UFC 275: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události