šipky

Šipkařský vrchol je tady! O titul a post jedničky si to rozdají dva Michaelové

Michael van Gerwen a Michael Smith | Zdroj: Profimedia

Není větší zápas v šipkařském světě, než je ten, který přijde v úterý večer. Ve finále mistrovství světa, které se uskuteční v londýnském areálu Alexandra Palace, se o titul a o post světové jedničky utkají Michael van Gerwen a Michael Smith. Duel můžete sledovat na stanicích Nova Sport 2 a Voyo od 21:15. Už ve 20:45 ale začíná speciální studio s hosty Karlem Sedláčkem, Adamem Gawlasem a Pavlem Kordou. Moderovat bude Petr Plintovič.

Michael Smith prožil zřejmě nejlepší sezonu v kariéře, kterou může korunovat na mistrovství světa. Světová čtyřka odehrála tři majorová finále, ale uspěla až v tom třetím. A to na Grand Slam of Darts, kde Bully Boy vybojoval svůj první velký titul. Ve finále porazil Nathana Aspinalla jednoznačně 16:5. Ve finále světového šampionátu je potřetí, ale nejcennější šipkařskou trofej nad hlavu nikdy nezvedl.

V roce 2019 prohrál právě s Michaelem van Gerwenem 3:7 a v loňském roce s Peterem Wrightem 5:7. A jaká byla jeho letošní cesta do finále? Smith jakožto nasazená čtyřka startoval až ve druhém kole, kde porazil Nathana Raffertyho 3:0, ve třetím měl namále s Martinem Schindlerem, kterého přetlačil 4:3. Ve čtvrtém kole si poměrně snadno poradil s Joem Cullenem 4:1, ve čtvrtfinále zdolal Stephena Buntinga 5:3 a v semifinále porazil největší překvapení turnaje Gabriela Clemense 6:2.

​Druhým finalistou je Michael van Gerwen, světová trojka, která je zpět v té nejlepší možné formě. Během letošního roku vyhrál Mighty Mike tři velké podniky. Na World Matchplay přehrál Gerwyna Price 18:14, v říjnu ovládl World Grand Prix, kde porazil Aspinalla 5:3 na sety. A naposledy zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Players Championship Finals.

Třiatřicetiletý Nizozemec má i na mistrovství neskutečnou formu. Za celou dobu ztratil pouze tři sety. Ve druhém kole porazil Lewise Williamse 3:0, poté přišlo největší trápení s Mensurem Suljovičem, kterého zdolal "jen" 4:2. Ve čtvrtém kole zničil reprezentačního parťáka Dirka van Duijvenbodeho 4:1 a pak přišly dva neskutečné výsledky. Ve čtvrtfinále smázl 5:0 Chrise Dobeyho a v semifinále Dimitriho Van den Bergha 6:0. MVG měl navíc v každém zápase průměr na tři šipky přes sto bodů a v utkání s Van den Berghem měl dokonce 108,28, což je zatím rekord šampionátu. Pokud van Gerwen zvítězí, stane se mistrem světa už počtvrté. Dvě finále ale prohrál.

​"Michael van Gerwen se opět opřel do své staré formy. Má neuvěřitelné náhozy. Když k tomu přidá doubly, tak je neporazitelný. Proti němu není prostě kudy. Podle mě bude mistr světa on. Bude to jen o tom, kolik věnuje soupeři setů a legů. Když nebude nějak extra chybovat na zavírání, tak ho nikdo nepřestřílí," myslí si Karel Sedláček, který se letos na šampionátu dostal do 2. kola.

Favoritem je van Gerwen i podle komentátora Pavla Kordy. "Jasným favoritem už před mistrovstvím pro mě byl van Gerwen. On je definitivně zpátky. Mluvilo se o tom už dva roky, ale ještě to nebylo ono. Ani letos, když vyhrál druhý major, tak jsem nebyl úplně přesvědčený, že je to ten starý Gerwen. Teď už ale ano. On soupeře neuvěřitelně válcuje. Ve všech zápasech, které odehrál, tak měl průměr přes sto. Je maximálně soustředěný a nedělá u toho žádné blbiny, které dělával. Pro jeho hru je to strašně důležité. V zápasech je hned od začátku, což se mu nestávalo," přidal svůj pohled šipkařský šéfkomentátor Nova Sport.

"Titul bych přál asi spíše Smithovi, ale bude to mít hodně těžké, protože van Gerwen hraje na šampionátu fantasticky. Ještě neměl žádný výpadek," doplnil dvojici Adam Gawlas, který se na mistrovství světa představil a též se probojoval do 2. kola.

​A jak je to se vzájemnými duely? V posledních osmi letech se oba borci potkali 34krát, z toho hned 24 zápasů vyhrál Mighty Mike. Poslední tři střetnutí ale ovládl Bully Boy.

Souboj o titul světového šampiona a zároveň o post světové jedničky můžete sledovat od 21:15 na stanicích Nova Sport 2 a Voyo. Ve 20:45 startuje speciální studio, ve kterém budou hosty Karel Sedláček, Adam Gawlas a Pavel Korda. Moderovat bude Petr Plintovič.

Michael Smith porazil v semifinále Gabriela Clemense, Michael van Gerwen zase Dimitriho Van den Bergha: