Tenis

Udělal velký progres. S Tsitsipasem to bude otevřené, říká Lehečkův mentální kouč

Udělal velký progres. S Tsitsipasem to bude otevřené, říká Lehečkův mentální kouč
Tenista Jiří Lehečka | Zdroj: profimedia.cz

Co stojí za úspěchem tenisty Jiřího Lehečky? Z velké části je to i práce mentálního kouče Jana Mühlfeita, který českého tenistu připravuje na zápasy v hlavě a jeho přístup přináší na Australian Open kýžené ovoce. "Myslím, že jsme po mentální stránce udělali obrovský progres," pyšní se 61letý trenér.

Tenista Jiří Lehečka prožívá na Australian Open životní úspěch, když se poprvé v kariéře probojoval do čtvrtfinále grandslamu. Poprvé se mu také podařilo zdolat hráče z první desítky světového žebříčku. Kanaďana Félixe Augera-Aliassima, jemuž patří sedmé místo v ATP rankingu, dokázal porazit ve čtyřech setech. 

"Félix mu i ve chvíli, kdy se mu nedařilo, pálil jedno eso za druhým. To je těžké zpracovat, Jirka to ale nevzdal a ve druhém setu to otočil. Pak vyhrál dva tiebreaky, což jsou prostě mentální šachy. Podržel ho tenis, tělo i hlava," shrnul Mühlfeit osmifinálový zápas Jiřího Lehečky. 

Související obsah

​"Jirka může být po tenisové a fyzické stránce v první desítce," chválí 61letý kouč svého svěřence. Jan Mühlfeit v tomto případě doplňuje tenisového trenéra Michala Navrátila a stará se o mentální přípravu českého hráče. 

"Myslím, že jsme po mentální stránce udělali obrovský progres. Podařilo se nám zapracovat na tom, aby Jirka zapomněl na ten poslední míč, ať už ho prohrál nebo vyhrál, dostal se opět do přítomného okamžiku a soustředil se na další výměnu," popisuje ve zkratce, co je hlavní náplní jeho práce. "Druhým bodem také je, aby se hráč uměl povzbuzovat i ve chvíli, kdy se mu nedaří. Sportovci na to často zapomínají, ale Jirkovi se to teď daří," dodává Mühlfeit.

​Právě hlava a mysl odděluje dobré tenisty od skvělých a Lehečka udělal podle Mühlfeita velký pokrok, což 21letý tenista nyní prokazuje na australském grandslamu. "Je to o tom propojit dech, tělo a mysl. Naše mysl až 60 procent času bloudí a přemýšlí o jiných věcech. Abyste se dokázali pořádně koncentrovat, musíte umět napojit mysl k vašemu tělu a k vašemu dechu. Jirku učím, aby se soustředil na dech, protože díky dechu se dostáváme do přítomného okamžiku, ve kterém člověk podává optimální výkon," vysvětluje mentální kouč, který má pod svými křídly i například fotbalistu Patrika Schicka nebo fleretistu Alexandera Choupenitche.

Související obsah

​A jak trenér Jan Mühlfeit vidí čtvrtfinále Australian Open proti Tsitsipasovi?

"Jirkovi posílám zprávy o soupeři, v jakém asi je mentálním rozpoložení. S Tsitsipasem Jiří sehrál vyrovnaný zápas vloni v Rotterdamu, takže myslím, že šance jsou otevřené, i když Tsitsipas je světová čtyřka," dodává mentální trenér českého tenisty. 

Ve čtvrtfinále Australian Open je i americký tenista s českými kořeny Sebastian Korda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události