LOH Tokio 2021

Předseda ČOV pod palbou kritiky: Někteří členové chtějí jeho rezignaci

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval čelí velké kritice kvůli nakaženým sportovcům při letu na hry do Tokia. Někteří dokonce volají po jeho konci ve funkci. On sám výzvu k rezignaci ve vysílání televize Nova odmítl. Odvolat ho můžou jen zástupci sportovních svazů, ale podle nich prý není za Kejvala adekvátní náhrada.

Z funkce by Kejvala mohlo odvolat jen plenární zasedání Českého olympijského výboru, ve kterém jsou, mimo jiné, právě předsedové a zástupci sportovních svazů. "Byl zvolen před několika týdny, ze 70 hlasů získal 62," řekl bývalý předseda ČOV Milan Jirásek.


"Takzvané plénum není složeno ze členů, ale z lidí, které si pan Kejval vybírá sám, a z tohoto důvodu je téměř neodvolatelný," prohlásil předseda Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS ČR) Zdeněk Ertl.


S rozhodnutím vyčkává i Česká asociace stolního tenisu (ČAST). Kvůli nákaze jeden její hráč nenastoupil vůbec. Další dva ztratili v karanténě cenný čas potřebný k tréninku. "Já teď nechci dělat závěry, je fakt, že v tom letadle se něco stalo a ten náš svaz to hodně ovlivnilo. Očekávám, že se mi někdo z olympijského výboru ozve. Pětiletá příprava na olympiádu šla vniveč a náš svaz to stálo spoustu peněz," shrnul předseda ČAST Zbyněk Špaček.

Související obsah


"Vzhledem k tomu, že jsem byl účastník toho letu, tak si nemyslím, že je to 100 % vina předsedy ČOV, byť nesdílím všechny jeho názory," okomentoval předseda Českého lukostřeleckého svazu (ČLS) Zdeněk Horáček.


Další zástupci svazů se shodují, že se jednalo o pochybení a viník by měl být potrestán. "Nejsme pro nějaké radikální řešení situace, v tuto chvíli je potřeba počkat na výsledky šetření hygieny," vyjasnil generální sekretář České gymnastické federace (ČGF) Roman Slavík.


"Nemyslím si, že by měl odstupovat, pokud došlo k pochybení, bez ohledu na to, jestli za to mohl on, nebo někdo jiný. Ten, kdo neudělal svoji práci, by za to měl být postižen," pronesl prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král.


"Umím si představit, že předseda funkci nabídne a současně, že bude postupovat tak, aby potřebnou důvěru ČOV získal,"
vyjádřil se předseda Českého svazu kanoistů (ČSK) Jan Boháč.

Související obsah


Najdou se ale i tací, podle kterých by měl Kejval z funkce odstoupit. "Pan Kejval z toho má osobně vyvodit důsledky a v jeho situaci by se měl sám rozhodnout, že skončí na té pozici. Protože si myslím, že jeho zodpovědností je starat se o sportovce, a to se nestalo," je přesvědčený předseda Českého svazu pozemního hokeje Gino Schilders.


O tom, zda Jiří Kejval zůstane ve funkci předsedy Českého olympijského výboru, by se mohlo rozhodnout na příštím plenárním zasedání, které se bude konat koncem roku.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události