Tomáš Halík

Mluví jako dlaždič a uráží prostý lid, kritizuje prezidenta Halík

Do pořadu Vaše téma tentokrát přišel katolický kněz a vysokoškolský profesor Tomáš Halík. Nejen vaše otázky mu pokládá moderátorka Michaela Šmídová.

Uvažuje o kandidatuře na prezidenta, je katolický kněz a vysokoškolský profesor. V pořadu Vaše téma odpověděl, jak to s možným prezidentstvím je. "Vidím důvody pro. Měl bych co nabídnout. Také vidím důvody proti a ty stále převažují," prozradil o své prezidentské kandidatuře Halík s tím, že bude kandidovat pokud se neobjeví nikdo, komu by mohl dát hlas. "Zatím takový není, ale pevně věřím, že se takový člověk najde," dodal.

Tomáš Halík v pořadu nešetřil kritikou na současnou hlavu státu. "Dělá, co umí. Myslel jsem, že toho umí víc a že to umí líp. Abych nebyl tak diplomaticky zdrženlivý. Mně se nelíbí způsob, jak vykonává ten úřad. Myslím si, že prezident musí být především gentleman a musí vystupovat a vyjadřovat se s určitou noblesou. Pokud se vyjadřuje jako dlaždič a myslí si, že se tím přiblíží prostému lidu, tak ten prostý lid uráží, protože i ten dlaždič chce, aby prezident nevyjadřoval jako dlaždič, ale jako prezident ," nebere si servítky Halík.

Související obsah

Vysokoškolský profesor hovořil i o tom, že se stále více Čechů vymezuje vůči islámu, podle Halíka to však pramení z náboženské nevzdělanosti. "Nemůžeme se islámu ve věcech, ve kterých ho kritizujeme, přizpůsobovat. Máme určité zásady, uznáváme svobodu náboženství, svobodu přesvědčení, svobodu pro věřící i ateisty. Tohle musíme hájit. Jestliže řekneme, že budeme tolerantní, až budou islámští fundamentalisté tolerantní, tak si necháváme vnucovat jejich politiku. Ustupujeme od našich zásad svobody. Tohle by bylo vítězství islámského fundamentalismu ve chvíli, kdybychom převzali kulturní nesnášenlivost," prohlásil. "Má to samozřejmě určité meze. Kdyby svou vírou urážel nebo fyzicky napadal druhé lidi, tam je třeba se energeticky vymezit," doplnil.

Všechny díly pořadu Vaše téma si můžete přehrát zde.

Halík je vysokoškolský profesor, farář akademické farnosti v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. V roce 2014 obdržel Templetonovu cenu. Je autorem více než 20 knih.


Záznam z celého pořadu zde najdete během několika minut.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz