Rovnost pohlaví

Žen na univerzitách je více, i tak vydělávají o 21 % méně než muži

Žen na univerzitách je více, i tak vydělávají o 21 % méně než muži
Zdroj: Thinkstockphotos

Ženy v EU dosahují vysoké úrovně vzdělání, většinou jich na univerzitách najdeme víc než mužů a víc jich také dostuduje. Zůstává ale velký rozdíl mezi úrovní vzdělání žen a profesními příležitostmi, které se jim nabízejí.

Statistiky mluví jasně. 31,9 % žen pracuje na částečný úvazek, zatímco u mužů je tento podíl 8,4 %. Přetrvává i nedostatečné zastoupení žen v určitých odvětvích a ve vysokých manažerských a rozhodovacích pozicích. Realitou zůstává i rozdíl v odměňování žen a mužů.

Otázkou rovnosti pohlaví se intenzivně zabývá i Evropská unie. Že situace v oblasti rovnosti není růžová si představitelé parlamentu dobře uvědomují. "Je tu nějaký pokrok, ale je příliš pomalý. Když takhle budeme pokračovat, neodstraníme rozdíly v odměňování žen a mužů před rokem 2084. Od mé poslední zprávy před 5 lety se procento zaměstnanosti žen v Evropě zvýšilo z 60 % na 63 %, což nestačí. Musíme (také) věnovat zvýšenou pozornost kvalitě pracovních míst - více a více žen má nejisté nebo částečné úvazky a smlouvy na dobu určitou," uvedl europoslanec Marc Tarabella z Parlamentního výboru pro práva žen.

Rozdíl v platech mezi muži a ženami je 21%, což reálně znamená, že ženy musí pracovat více než dva a půl měsíce navíc, aby tento rozdíl dohnaly. Ženy v České republice dosáhnou výdělku, který jejich mužští kolegové získali na konci roku 2014, až 17. března 2015. Na tento den tedy připadá v letošním roce Equal Pay Day neboli Den rovnosti platů.

Související obsah

Česká republika je v Evropě na posledních příčkách v rovnosti platů mužů a žen, a proto se Equal Pay Day týká i nás. „Když jsme v roce 2010 pořádaly první ročník této akce, byl rozdíl v platech mezi muži a ženami 26,2%. Za necelých 6 let tedy klesl o 5 %. Naším cílem je, aby se tento rozdíl stále zmenšoval a ženy se staly ekonomicky nezávislými,“ uvádí Ing. Lenka Šťastná, prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women.


Na podporu žen pořádá nezisková organizace Business & Professional Women akci s názvem Equal Pay Day, která proběhne 17. a 18. dubna v Clarion Congress Hotel Prague, a na níž se můžete nechat inspirovat silnými životními i profesními příběhy, osobitými setkáními, praktickými radami a využít vzájemné podpory, aby se rozdíl v platech mužů a žen rychle snižoval. Právě 17. března se spustí registrace k 60 ženám z českého byznysu - mentorkám, které akci zdarma podporují.

Související obsah

Na akci vystoupí například Věra Jourová, česká politička, podnikatelka a právnička, která od listopadu 2014 působí jako komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově evropské komisi. Dozvíte se ale i inspirující příběh Shigeri Takamatsu, marketingové ředitelky v Cartieru, i to, jak tato světově úspěšná manažerka vyřešila známé dilema rodina a kariéra.

Mezi mentorkami se objeví takové osobnosti, jako Drahomíra Mandíková, Ředitelka firemních vztahů a komunikace pro Českou a Slovenskou republika v Plzeňském Prazdroji, Veronika Brázdilová, Generální ředitelka XEROX Czech Republic, Monika Fenyková, Generální ředitelka Yventech nebo Lenka Hejduková, partnerka Havel a Holásek a mnohé další.

ČTĚTE TAKÉ:

Vysoké školy u nás a ve světě: Která dopadla nejlépe?

Které celebrity jsou nevzdělané a nemají ani maturitu?

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz